marmoleum

Marmoleum je typ podlahy, která je ale oproti klasickému linu tvořena z přírodních materiálů. Dřevitá moučka nebo korková drť je spojena v jeden celek pomocí lněného oleje a pryskyřice. Pevnost a odolnost při došlapu je kromě pryskyřice zajištěna i příměsí vápencového prášku. Směs vytvořená z dřevité moučky, korku, oleje, pryskyřice a vápence je vysokým tlakem přitlačena na jutovou textilii, která dodá přírodnímu linoleu tvar. Do směsi je možné přimíchat různé barevné pigmenty, čímž vznikají různé vzory. Takový výrobní postup je starý již mnoho let a je tudíž osvědčený časem.

Charakteristické  pro tento typ podlah je mramorovaný vzor, odtud také vychází název marmoleum. Lino je možné nařezat na požadované barevné kousky, a po té spojit svařovací páskou v příslušné barvě. Okraje místnosti se většinou upravují soklovou lištou nebo zahnutím okrajů pomocí speciální podložky.

Vlastnosti marmolea

Všichni milovníci přírodních materiálů, kteří by se rádi pohybovali v co nejméně chemickém prostředí, řeší dilema, zda si pořídit parkety nebo i jiný typ dřevěné podlahy. Používání  přírodních materiálů  snižuje výskyt alergií a dalších nemocí, také jsou takové podlahy příjemnější na dotek bosých nohou. Ale dřevo je měkké a snadno se poškrábe, také  je třeba dávat velký pozor na poškození vodou a vlhkem obecně, vytírat se musí téměř na sucho a výskyt dětí v takové domácnosti dovede být pro podlahu ničivější, než zemětřesení.

Marmoleum se vyznačuje vysokou odolností proti poškození mechanickému i chemickému a snadno se udržuje čisté. Lze jej položit i na podlahové topení. Případné vzniklé škrábance se dají snadno opravit zabarveným tmelem z včelího vosku.

Hlavní výhodou oproti  klasickému linu  je příjemný povrch a možnost velkého výběru barev nebo vzorů. To ocení nejen architekti, ale potěší to i oko leckteré umělecké duši.

Podlaha má příjemnou vůni. Přirozeně tlumí hluk kroků, ale pokud je třeba tlumení ještě zvýšit, dá se celé marmoleum podlepit ještě vrstvou korku.

Pravidelnou péči o podlahu výrazně snižuje povrchová úprava z výroby, o kterou se není třeba starat i po dobu několika let.

Díky kombinaci výše jmenovaných surovin použitých při výrobě má marmoleum dlouhou životnost. Neztrácí vzor ani po sešlapání, protože vytvořený homogenní materiál má stejnou strukturu v celé své tloušťce.

A v neposlední řadě je nutno zmínit, že přírodní linoleum je kompletně ekologicky a biologicky odbouratelné.

 

podlahyÚdržba marmolea

Přírodní linoleum je vhodné čistit za sucha. Prach se za mokra na linoleum lepí tak moc, že jde jen špatně setřít vlhkým mopem. Správný postup čištění je nejdříve z linolea za sucha odstranit skvrny a prach, a a teprve poté  podlahu setřít vlhkým mopem.

Pozor, při použití čističů podlah na bázi mýdla nebo jiné alkalické chemikálie, se povrch linolea poškodí. Je třeba použít speciální přípravky, které co nejdéle udrží ochranný filtr vytvořený na povrchu již z výroby.

Druhy přírodního linolea

Jednotlivé druhy linolea se liší především složením směsi, ze které jsou vytvořena, toho se týká i struktura. Dále se odlišují tloušťkou. Dle volby materiálu a jejich poměru lze ovlivnit elasticitu a kluzkost podlahy. Obecně platí, že čím větší obsah korku, tím je linoleum méně klouzavé a má vysokou schopnost tlumit nárazy a kroky.

Přírodní linoleum nabízí např. firma Forbo v kolekcích Marmoleum Home a Modular. Typ Modular je tvořen  z menších a větších obdélníků a čtverců, které dokážou vytvořit díky nádherným kombinacím jedinečnou podlahu. Typ Home je koncipován pro domácnost, v této kolekci najdete velký výběr vzorů, aby si mohl vybrat každý dle svého vkusu.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno