květiny

Pokud máte zahrádku před domem nebo za domem, rádi si ji uzpůsobíte svým představám. Jak okrasnou zahradu založit a jaké rostliny vybrat? Poradíme vám.

Nakreslete si plánek a okrasnou zahradu si naplánujte. Rozmyslete si i finanční rozvahu. Cenu okrasné zahrady ovlivňuje výběr rostlin, doplňků a zahradních dekorací. Cena stoupne, pokud chcete na zahradě bazén nebo okrasné jezírko.

Co vzít v úvahu při založení okrasné zahrady

  • Klimatické podmínky, zda jde o slunnou nebo stinnou zahradu
  • Orientaci pozemku ke světovým stranám
  • Sklon pozemku, zda je rovinatý nebo svahovitý
  • Kvalitu a složení půdy, zda je písčitá, vápenitá, kyselá či jílovitá
  • Cenu, kterou jste za okrasnou zahradu ochotni zaplatit
  • Zda chováte domácí zvířata, popř. jaká to jsou

Okrasná zahrada a výběr rostlin

Připravte si kvalitní kompostovanou půdu a substrát, mulčovací kúru, netkané textilie, kameny, další okrasné prvky a rostliny, jako jsou trvalky, traviny, okrasné keře a stromy a kvetoucí rostliny.

  • Dominantní vysoké rostliny – v pozadí záhonu nebo solitéry, různé okrasné stromy, keře a vysoké trvalky, jako je převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice či magnolie, které nádherně kvetou.
  • Středně velké rostliny a keříky – tvoří střední patro okrasné zahrady, patří sem aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.
  • Nízké a poléhavé rostliny – nejnižší patro tvoří kvetoucí i celoročně zelené půdokryvné rostliny, jako jsou modře kvetoucí lobelky, různobarevné plnokvěté sedmikrásky, trávnička Armeria, rozchodník, huseník a iberka.

Výsadba okrasných rostlin na slunci a ve stínu

Do stínu a polostínu se hodí barvínek, nenáročný břečťan nebo bergénie, která kvete zjara a zahradu ozdobí i listy. Na slunce se hodí léčivá Echinacea neboli třapatkovka, žlutooranžové zápleváky podzimní, zvonek karpatský, kosatce, zavinutka podvojná, levandule lékařská a tyto dlouhodobě kvetoucí rostliny.

Mečíky mnoha barev a kultivarů

Na záhonku dlouho vydrží plné květů a jsou krásné. Mečík neboli Gladiolus nabízí množství barev i nápaditě tvarované květy různých velikostí. V přírodě roste jeho předchůdce, zákonem chráněný divoký mečík střechovitý – Gladiolus imbricatus

Něžné zvonky do skalek i záhonů

Zvonky jsou typické květiny luk a horských zákoutí. Zvonek karpatský – Campanula carpatica a zvonek dalmatský – Campanula portenschlagiana zaujmou nápadnými květy. Oblíbený je i zvonek širokolistý – Campanula latifolia, zvonek balkánský – Campanula Scharskyana a nevšední zvonek klubkatý – Campanula glomerata.

Okrasné pivoňky mnoha barev i druhů

Pivoňky mají dekorativní listy a nevšedně tvarované vonné květy. Oblíbená je pivoňka křovitá – Paeonia suffruticosa, pivoňka lékařská – Paeonia officinalis, pivoňka tenkolistá – Paeonia tenuifolia a pivoňka bělokvětá – Paeonia lactiflora.

Nádherné hortenzie měnící barvy

Některé, zejména růžové hortenzie často časem zmodrají. Náchylná je hlavně hortenzie velkolistá – Hydrangea macrophylla, která potřebuje kyselý substrát, jinak si barvu květů neudrží. Méně náročné jsou hortenzie stromkovitá – Hydrangea arborescens a hortenzie řapíkatá – Hydrangea petiolaris.

Lilie, vonící královny květin

Lilie mají obrovské květy mnoha barev a krásnou vůni. Kvetou od června, a pokud si zasadíte více druhů, kvetou i 3 měsíce. Oblíbená je lilie bělostná – Lilium candidum, lilie cibulkonosná – Lilium bulbiferum a krásná lilie zlatohlavá – Lilium martagon.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno