oprava klimatizace

Jedou na plné obrátky, starají se o to, abyste měli čistší vzduch v domácnosti, ale jednou za čas si zaslouží, abyste se o ně postarali i vy. Klimatizace, digestoř, čistička vzduchu. Jak se o ně starat, aby správně fungovaly, prodloužila se jejich životnost a hlavně, aby pomáhaly odstraňovat ze vzduchu škodliviny? Přinášíme vám základní tipy.

Klimatizace

U klimatizace by měl posezónní péči provádět odborník. Na něm byste měli nechat zejména kontrolu motoru, ventilátoru a okruhu chladiva. Základní péči ale zvládnete sami. Vyčistěte především zanesené filtry a kondenzátor. Zaměřte se na předfiltraci, která bývá nejvíce znečištěná, opatrně ji vyjměte a umyjte. Přibližně jednou za dva roky vyměňte olejovou náplň, která má vliv na životnost kompresoru.

Tip: Pokud vás klimatizace zlobí a vyčištění nepomůže, zavolejte na opravu odborníka. Jeli třeba koupit novou, podívejte se na nabídku výkonných klimatizací.

Digestoř

Digestoř musíte čistit pravidelně, zanesené filtry totiž snižují její účinnost a vám pak v kuchyni zůstávají pachy a výpary.

  1. Vnější údržba – pravidelně zbavujte vnější plášť digestoře mastnoty. Ideálně při tom používejte houbičku nebo měkký hadřík namočený v teplé vodě se saponátem. Vyhýbejte se agresivním chemickým prostředkům a drátěnkám, které by mohly poškodit její povrch. Nerezové digestoře čistěte ideálně čistícím prostředkem určeným na rez.
  2. Čištění filtrů – filtry pravidelně čistěte a vyměňujte, a to v závislosti na četnosti používání, ale také na tom, o jaký typ filtru se jedná:
    1. Textilní tukový filtr – přibližně po 100 hodinách provozu ho vyperte v ruce. Pokud se bude trhat, vyměňte ho.
    2. Kovový tukový filtr – přibližně každý měsíc filtr důkladně umyjte ve vodě se saponátem, nebo ho dejte do myčky.
    3. Uhlíkový filtrjednou za dva měsíce filtr vyčistěte v teplé vodě. Podle toho, jak často digestoř používáte ho také měňte, doporučuje se výměna jednou až dvakrát do roka.
    4. Filtr s aktivním uhlím – čistit by se měl každý měsíc. Stačí, když ho dáte do myčky a následně ho usušíte v troubě při 100 °C. Jednou za dva až tři roky ho vyměňte.

Tip: Sehnat nový filtr do digestoře není nic těžkého. V závislosti na typu filtru jej seženete v řádech stovek až jednotek tisíců korun.

Čistička vzduchu

Zařízení čistěte pomocí navlhčeného měkkého hadříku nebo houbičky. V žádném případě nepoužívejte abrazivní prostředky, ředidla, kartáče apod. Mastný povrch očistěte vodou se saponátem. Přibližně jednou za měsíc kontrolujte, zda není zanesená předfiltrace. Pokud ano, prach odstraňte vysavačem na nižší výkon. Filtry nechte vždy důkladně uschnout, než začnete zařízení používat. Voda v přístroji by ho mohla poškodit.

Tip: Čističky jsou ideální do domácností s alergiky. Proto je ideální provádět údržbu před začátkem jara (před začátkem alergické sezóny). Jaký má čistička vzduchu vliv na zdraví si přečtěte: Čistička vzduchu – ideální přístroj pro alergiky.

Díky pravidelné údržbě zajistíte vašim přístrojům dlouhou životnost a můžete si být jistí, že fungují správně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno