rostlina vistárie

 

Nádech exotiky v sobě zajisté nesou Vistárie, popínavé rostliny původem z USA a východní Asie, které se v Evropě poprvé objevují v 19. století. K nám se dostávají až o sto let později. Vistárie je velmi přizpůsobivá a rychle rostoucí rostlina, což ji spolu s jejími bohatými květy zajišťuje oblíbenost mezi pěstiteli. Někteří ji dokonce nazývají nejkrásnější popínavou rostlinou.

10 druhů z celého světa

Vistárií je okolo deseti druhů, ale vysazují se převážně tři z nich. Jmenovitě jde o vistárii čínskou, dále o vistárii květnatou, která pochází z Japonska. V neposlední řadě se jedná o vistárii křovitou, tentokrát druh pocházející z USA. Samozřejmě je k dispozici i mnoho kříženců, ale různé vistárie si zachovávají několik společných charakteristik.

Všechny vistárie jsou popínavé, listnaté rostliny. Ty nejvyšší z nich vyrostly až do 20 m. Pásmo jejích lián se může rozrůst až do šíře 10 m. Důvodem, proč jsou vistárie tak oblíbené, jsou především jejich květy. Ty, ve tvaru hroznu, mohou nabývat barev od purpurové až po bílou.

Kam vistárii zasadíme?

Jak již bylo zmíněno, vistárie jsou velmi odolné rostliny. Mohou tak růst i v nepříznivých podmínkách a chudé půdě. Preferují ovšem půdu bohatou na živiny a vodu. Vyhledávají teplá, slunná stanoviště, ale bude se jim dařit i v polostínu.

Doporučuje se vistárie pěstovat ve volné půdě, jelikož při zasazení do květináče riskujeme jejich vymrznutí. Pokud se rozhodnete pro volnou půdu, nejlepší je vykopat mnohem větší jámu, než je potřeba, a tu vyplnit pískem smíšeným se zahradním substrátem.

Nezapomeňte na řez

Jakmile vistáriím zajistíte dobré stanoviště, přichází další důležitý krok, na který většina pěstitelů zapomíná. Vistárie je třeba pravidelně prořezávat, jinak nás svými květy příliš těšit nebudou.

Vistárie je třeba řezat dvakrát do roka. Nejprve v předjarním období, kdy zkrátíme postranní výhony na délku ukazováku. Další řez, který nám zajistí dostatek květu, provádíme v létě. Během letního řezu zaštipujeme postranní výhony a měníme tak listové pupeny na ty květové.

Důležité je zmínit, že pokud budeme pěstovat vistárie ze semen, bude trvat několik let, než budou mít květy. Proto existuje několik dalších způsobů, jak získat již vzrostlou rostlinku vistárie, abychom nemuseli čekat tak dlouho. Nejoblíbenější je pravděpodobně řízkování či specifické hřížení.

Dále je třeba dát pozor na to, aby zejména děti nejedly plody, které vistárie vytvářejí. Jsou jedovaté, a jejich požití může způsobit zvracení a bolesti břicha.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno