stavebniny

Zdražování je téma, které se bude držet v centru pozornosti i v následujících měsících. Inflace, rostoucí ceny energií, ale také výrazný nárůst cen stavebních materiálů – to jsou palčivé problémy, s nimiž se musí popasovat naprostá většina české populace. Nyní to však vypadá, že se trh se stavebninami pozvolna vzpamatovává. Které položky konečně zlevnily a za co si stále připlatíte?

Růst cen stavebních materiálů nebral konce, ovšem přelomu léta a podzimu se mnohé stavebniny prodávají za nižší ceny než na jaře. Jmenovitě například stavební dřevo, různé plechové výrobky a ocel. Podle odborníků ze společnosti Metrostav, která ceny stavebních materiálů dlouhodobě sleduje, jde o logické vyústění poklesu poptávky (tu způsobila kombinace nárůstu cenově hladiny a zdražení hypotéčních úvěrů).

S ohledem na fakt, že se během zimy staví mnohem méně než v průběhu roku, bude trend pravděpodobně pokračovat. Zlevňování se bohužel netýká všech materiálů – především cihly a sklo, v rámci jejichž výroby se používá zemní plyn, se nyní drží rekordně vysoko. Podobná situace by mohla reálně nastat i u dalších materiálů s energeticky náročnou výrobou.

U některých stavebních materiálů je vývoj cen komplikovanější. Za zmínku stojí polystyren, který sice meziročně zdražil, ale mnohé stavebniny Praha i jinde v ČR jej nabízí se slevou ve výši desítek procent.

stavebniny

Potíže na trhu se stavebninami začaly začátkem roku 2021, kdy většina sortimentu v období od února do června zdražila o více než 50 %. Dalším zlomovým okamžikem byla invaze ruských vojsk na Ukrajině.

Další měsíce se nesly ve znamení zlevňování. Nikoliv plošného, ale i tak jsou nyní mnohé položky k dostání o desítky procent levněji. Nejistá situace vede k horečnému předzásobování – potvrzují to i levné stavebniny HAMAX, které si na nezájem ze strany stavebníků rozhodně nemůžou stěžovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno