DPI

Zprávy o krachu a ukončení dodávek energie. Český trh s energiemi zažívá turbulentní změny, které mnoho dodavatelů neustálo a poslalo své zákazníky do nouzového režimu DPI. Víte, co vás v takové situaci čeká a jak máte postupovat? 

Rovnováha na trhu s energiemi je křehká. Zvlášť v dnešní době, kdy ceny na energetické burze vystřelily raketovou rychlostí. Tento nárůst zaskočil i mnohé dodavatele, kteří svým klientům nabídli dodávky za nižší ceny, aniž by měli energii předem nakoupenou. Kvůli tomu se dostali do záporných čísel a museli vyhlásit bankrot. 

Co je režim DPI a co dělat, pokud váš dodavatel energie zkrachoval

Pokud váš dodavatel ohlásil konec, štafetu přebírá dodavatel poslední instance (DPI). Ten se o vás okamžitě postará, takže se nemusíte bát, že byste o energii přišli. Zde jsou nejdůležitější věci, které o této situaci potřebujete vědět:

  • Dodavatele poslední instance dostanete automaticky

Distributor vám bude automaticky přiřazen podle toho, kde bydlíte. Dodavatel poslední instance je dodavatel elektřiny či plynu, který již je na daném území součástí distribuční sítě energií. V případě plynu se distributorské sítě rozlišují na 3 hlavní oblasti: Praha a přilehlé okolí, jižní Čechy a zbytek republiky. Elektřina se pak distribučně rozděluje také mezi tři distributory. Samostatného distributora elektřiny má Praha, další zajišťuje elektřinu pro jižní Moravu a jižní Čechy a další pak pro střední, západní, severní, východní Čechy a severní Moravu. Distributor je vám tedy automaticky přidělen, dodavatele si však vybíráte sami.

  • Dodavatel vás bude sám kontaktovat

Nemusíte nikam volat ani psát. Nemusíte ani nikomu ohlašovat spotřebu elektřiny nebo stav plynoměru. Stačí počkat, až vás dodavatel sám kontaktuje. 

Pozor: Pokud vaše spotřeba plynu za posledních 12 měsíců přesáhla 630 MWh, musíte si dodavatele najít sami, a to co nejdříve.

  • Dodavatel vám pošle všechny informace

Brzy dostanete dopis, který bude obsahovat všechny informace o zahájení dodávky elektřiny či plynu v režimu DPI, plán záloh na další 3 měsíce nebo údaje pro uzavření nové smlouvy. 

Pozor, DPI trvá jen 3 měsíce

Od 27. 6. 2022 se doba nouzového režimu DPI zkrátila ze 6 na pouhé 3 měsíce, takže rozhodně neusněte na vavřínech. Během této lhůty vám doporučujeme najít nového dodavatele energie a podepsat s ním smlouvu.

Přepis energií (plynu a elektřiny) a změna dodavatele

Čím dřív provedete změnu dodavatele energie, tím lépe – ceny za plyn a elektřinu jsou v režimu DPI totiž výrazně vyšší. Jakmile však uzavřete smlouvu u nového dodavatele, režim DPI během pár dní skončí.

Změnu dodavatele provedete jednoduše online, a to v rámci několika minut. Pak už jen stačí počkat, až vás nový dodavatel bude kontaktovat. Přechod je rychlý a plynulý, takže si nemusíte dělat vrásky.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno