topit

Konečně jste si vybrali nová krbová kamna, ale přemýšleli jste také o tom, jak v nich vlastně správně topit? V tomto článku najdete několik dobrých rad a tipů, jak nejlépe roztopit krbová kamna a užívat si co nejdéle tepla ve vašem obydlí.

Vaše nová krbová kamna disponují primárním přívodem vzduchu se sekundárním spalováním, a primární přívod vzduchu je právě to, co je jedním z důležitých aspektů při rozdělávání ohně v krbových kamnech. Primární přívod vzduchu totiž přivádí kyslík pod roštem v kamnech k palivu a mimo jiné i kyslík je při rozdělávání ohně velmi důležitou součástí.

Jaké vybrat palivo?

Paliv na trhu je hned několik druhů, avšak nejlepší je topit kvalitním dřevem. Nejen, že je to jedna z ekologických variant, ale pokud vyberete dřevo kvalitní, tvrdé a správně vysušené, můžete se pak těšit z dlouhé doby hoření. Z tvrdých dřev je nejkvalitnější pro krbové spalování dubové dřevo, pak je to z těch tvrdších například buk, jasan, javor, hrušeň, švestka nebo jabloň. Důležité také je správně dřevo skladovat, a to nejlépe na zastřešeném a dobře větraném místě.

Je potřeba používat podpalovače?

Můžete se pokusit rozdělat oheň bez podpalovače, ale pro usnadnění doporučujeme využít výdobytky moderní doby a nějaký ten podpalovač použít. Dnes seženete spoustu podpalovačů, od tuhých petrolejových, ekologických pevných podpalovačů po různé svitky z dřevitých vln, nebo třeba olejové a gelové podpalovače. Je už na vašem uvážení, který z nich vám bude vyhovovat nejlépe, ale opět je dobré vsadit na tu ekologičtější formu.

Zatápíme!

Do kamen vložte naspod podpalovač, pak pokračujete dřevěnými třískami. Následně pokládáte menší polínka-dejte pozor, aby mezi jednotlivými vrstvami bylo dostatek prostoru pro proudění vzduchu. Nakonec položte pár silnějších polen. Je důležité zkontrolovat, zda máte otevřen primární přívod vzduchu, podpálíte a oheň je na světě.

Správné přikládání do kamen

Přikládejte pouze tehdy, když už není v kamnech přímý oheň, tedy na žhavé uhlíky. Před přiložením se ujistěte, že jsou v kamnech otevřeny přívody vzduchu, pokud ano pootevřete jen lehce dvířka, chvíli počkejte, než se vyrovná tlak v kamnech a pak můžete dvířka celá otevřít a přiložit. Nakonec uzavřete klapky přívodů vzduchu zpět.

Teď už pro vás bude topení v krbových kamnech hračka!


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno