sauny

Pokud jste si nechali vyrobit saunu na míru, vytápění sauny máte pravděpodobně vyřešené. Při nákupu typizované sauny však kamna většinou nejsou její součástí. Podle čeho je tedy vybírat? Jsou lepší tradiční saunová kamna na dřevo, nebo elektrická? A po jaké značce sáhnout?

V prvé řadě se budete nejspíš rozhodovat mezi kamny na dřevo a elektrickými kamny. Toto rozhodnutí ale ve finále není až tak komplikované.

Saunová kamna elektrická versus kamna na dřevo

Saunová kamna na dřevo jsou spojena s tradicí. Dřevem se v saunách topí už odpradávna, prakticky od doby jejich vzniku. Velkou výhodou je, že nemusíte řešit přívod elektrického proudu a vzhledem k rostoucím cenám energií je dřevo jako palivo levnější variantou provozu.

sauny

 

Kamna na dřevo jsou ale vhodná víceméně do exteriéru, v interiéru se připojují na již postavené komíny a používají se tam spíše sporadicky. Pro venkovní sauny jsou praktické právě z toho důvodu, že nemusíte řešit přívod elektřiny, navíc saunu venku daleko lépe vyhřejí. Pro představu – s elektrickými kamny venkovní saunu při teplotách pod 0 °C vytápíte až 2 hodiny, zatímco kamna na dřevo to zvládnou do půl hodinky. Nevýhodou je samozřejmě náročnější obsluha, musíte přikládat i během saunování a po skončení je třeba kamna vyčistit. Odměnou za tuto práci vám ale bude vůně dřeva a požitek z pravého finského saunování.

Saunová kamna elektrická se dají využít v exteriéru i interiéru. Umí automaticky regulovat teplotu, fungují bez vašeho přičinění. Po skončení saunování je stačí pouze vypnout, žádné čištění. Jejich nevýhody a výhody plynou z toho, co jsme si už prozradili o kamnech na dřevo. Elektrická kamna jsou dražší na provoz, na druhou stranu daleko pohodlnější.

Podle čeho se při výběru kamen orientovat dál?

Nejdůležitějším kritériem je výkon kamen. Pro menší sauny se uvádí, že saunová kamna by měla mít výkon 1 kW na každý 1 m3 sauny. Vynásobte tedy šířku, výšku a hloubku, zjistíte objem sauny. Připočítejte k vypočítanému objemu ještě asi 1,2 m3, které vynahrazují skleněné dveře/skleněné stěny, přes něž teplo uniká.

Výkon kamen nemusí přesně sedět s objemem sauny. Například kamna s výkonem 6 kW se dají použít pro sauny s objemem 5-8 m3. Díky tomu mohou kamna pracovat s rezervou, nebudou se dlouho nahřívat a prodlouží se jejich životnost. Naddimenzovat je dobré i jističe a elektrickou instalaci.

sauny

 

Dále byste se měli zaměřit na regulaci kamen, tedy způsob ovládání. U kamen s menším výkonem (do 6 kW) se dává ovládání na plášť kamen, nad tuto hranici se řeší externí regulace pomocí ovládacího panelu. Kamna s externí regulací dokáží saunu vytopit na vyšší teploty, na externí řídicí jednotce se dá nastavit časovač na začátek a konec vytápění. Dá se na ni napojit i osvětlení a větrání, veškeré ovládání pak máte na jednom místě.

Dobrou vychytávkou je možnost ovládat kamna na dálku přes Wifi. Takže si můžete saunu vyhřát předem a až se vrátíte domů budete saunu mít již vyhřátou.

Nezapomeňte na saunové kameny

Sauna bez saunových kamenů by nebyla kompletní, a hlavně byste poškozovali topidlo – hrozí přehřátí topných spirál. Pokud si risknete kamna používat bez kamenů, ztrácíte záruku, protože je používáte v rozporu s návodem. Saunové kameny mezi spirálami spirály chrání před vzájemným dotykem i vodou. Ta by se neměla odpařovat přímo na spirálách, snižuje to jejich životnost.

saunové kameny

 

Pořiďte si kvalitní lávové štípané kameny, které se dobře skládají kolem spirál, uloží velké množství tepla a z širokého povrchu lomů se efektivně odpařuje vody. Kulaté kameny či měkké kameny tak dobře nefungují, dokonce mohou poškodit kamna či zranit osobu v sauně. Kvalitní kameny do sauny vydrží dlouho, samozřejmě podle četnosti saunování. Aspoň jednou za rok byste je měli přeskládat, a jakmile vidíte, že se rozpadají na menší kousky, je čas je doplnit.

Kde kamna zakoupit?

Nejlépe u odborníků, kteří vám zodpoví všechny vaše dotazy a pomohou s výběrem. Přesně takovou péči dostanete na sauna.cz. Jsou oficiálním distributorem společnosti Harvia, která je světovým lídrem ve výrobě saun a saunového příslušenství. S firmou Harvia úzce spolupracují, velmi dobře znají její výrobky, a dokonce mají i vlastní servis. To se hodí v případě, kdy potřebujete opravit závadu na spirálách kamen nebo jakýkoliv jiný problém. Neváhejte požádat o pomoc s výběrem. Nejen kamen, ale i celé sauny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno