Komunitní energetika

Prezident České republiky schválil novelu energetického zákona LEX OZE II, která přichází s myšlenkou jednoduššího sdílení energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou například solární panely. Právě proto je nyní ideální čas uvažovat, zda si fotovoltaické panely necháte nainstalovat i na váš bytový dům.

V Rakousku či Německu komunitní energetika funguje zcela běžně. V naší legislativě jde o nový termín, který označuje sdílení vyrobené elektřiny mezi několik domácností či objektů. V rámci SVJ to znamená, že by energii ze solárních panelů na střeše mohly využívat všechny bytové jednotky a v případě přebytků by se vyrobená energie sdílela například se sousedními domy.

Sdílejte elektřinu v rámci energetického společenství

Nově bude možné založit tzv. energetické společenství, které může čítat až 1000 členů. Těmito členy mohou být SVJ, samotné domácnosti, úřady, střední a malé firmy, školy a organizace. Společenství se registruje u Energetického regulačního úřadu a právě v rámci něj bude možné sdílet energie.

Skupiny přátel či větší rodiny se mohou seskupit do skupiny aktivních zákazníků, k tomu bude stačit vyplnit jeden formulář, není potřeba zakládat společenství. Elektřinu pak z domu můžete posílat třeba svým dětem do bytu nebo sami sobě na chatu. Nebude nutné kvůli tomu budovat žádné extra spojení, využije se stávající distribuční síť.

Komunitní energetika

Fotovoltaika pro bytové domy s dotacemi

Vzhledem k těmto novinkám je velmi probíraným tématem fotovoltaika pro bytové domy. Spousta SVJ už s plánováním začala a opravdu není na co čekat. V rámci balíčku Nová zelená úsporám lze aktuálně získat velmi zajímavé příspěvky. O jejich výši vám napoví kalkulačka na dotace na FVE.

Rozhodnete-li se, že pro vás FVE má smysl, spojte se s odborníky. Domluvte si specialistu, který přijde na vaši domovní schůzku. Bude to jen nezávazná konzultace, na které budou zodpovězeny vaše dotazy a po které se hromadně rozhodnete, jestli máte zájem. Realizace FVE však není až tak finančně náročná, a navíc má jasně danou návratnost. Spojte se s prověřeným dodavatelem fotovoltaiky Energo Losky a začněte jednat co nejdříve.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno