pojišteni

Život bohužel přináší kromě radostí i celou řadu situací, které končí špatně, v lepším případě zničením či poškozením věcí, v tom horším újmou na zdraví. Abychom alespoň snížili dopad, který na nás moou takové situace mít, uzavíráme pojištění, např. pojištění domácnosti, úrazové pojištění, havarijní pojištění apod. Ne vždy jsme to ale my, kdo se stane obětí nehody. Někdy jí naopak někomu jinému způsobíme, byť neúmyslně a nevědomky. Pro takové případy je zde pojištění odpovědnosti.

Nikdo není dokonalý

Pro člověka je charakteristické přesně to, co je uvedeno v názvu tohoto odstavce: nikdo z nás si nemůže být jistý, že někdy neudělá chybu nebo nepoleví v pozornosti. A pokud tato chyba způsobí někomu jinému újmu, je přirozené, že její náhradu bude postižený žádat právě po tom, kdo jí způsobil.

Příkladů takových situací lze nalézt nespočet. Pračka může vytéct a vytopit sousedy, na někoho spadne z vaší střechy kus ledu, vás pes zakousne sousedům slepice… představivosti se meze nekladou.

Obecně platí, že pojištění odpovědnosti se vztahuje na situace, při kterých člověk způsobí druhým svou činností nebo provozem svého majetku újmu na životě, zdraví či majetku. Do plnění se počítají i některé náklady vzniklé v souvislosti se případným soudním řízením.

Výhody pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti je občas lidově nazýváno „pojištění na blbost“. Tento pojem poměrně dobře vystihuje, proč je užitečné si jej sjednat. Nehody se zkrátka stávají a není možné jim stoprocentně předcházet. I při sebevětší snaze o opatrnost a předvídání možných nehod se může stát, že nastane něco, co si nepřejeme.

Díky pojištění odpovědnosti je člověk chráněn před následky své vlastní neopatrnosti, ale také před problémy, které způsobí jeho domácí mazlíček, nebo které budou mít souvislost s jeho majetkem, ať již movitým nebo nemovitým.

Je pouze třeba si uvědomit, že pojištění odpovědnosti se nevztahuje na provoz motorového vozidla, to řeší jiná specifická pojištění. Naopak škody způsobené provozem nemotorových vozidel, typicky kola, již do tohoto typu pojištění zahrnuty jsou.

Pojištění odpovědnosti a domácnost

Jak již bylo zmíněno, situací, při kterých způsobíme někomu škodu, může nastat prakticky nekonečné množství. Jaké jsou ty nejčastější, které souvisí s provozem domácnosti?

Na prvním místě je obligátní vytopení sousedů. Můžeme zapomenout, že jsme začali napouštět vanu a odejít za zábavou, přívod vody k pračce nebo toaletě může prasknout… Také v kuchyni se toho může hodně stát, hrnec zapomenutý na zapnutém sporáku může způsobit požár a neštěstí je na světě.

Podceňovat nelze ani stav vnější fasády domu, často v kombinaci se specifickými podmínkami vznikajícími v důsledku počasí. Vítr může něco shodit ze střechy, na náledí před vaším domem může někdo uklouznout apod.

Samostatnou kapitolou jsou domácí mazlíčci, ti mají občas svoji hlavu, a to nemusí vždy skončit dobře. I v takovém případě se vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno