podlaha

Podlahy s efektním dřevěným designem jsou v současné době velmi oblíbené nejen kvůli příjemnému a estetickému vzhledu, ale také s ohledem na jejich životnost. Při výběru vhodného typu podlahové krytiny s dřevěným designem je možné vybírat z nabídky různých materiálů, které se mezi sebou liší nejen cenou či konečným vizuálem, ale také způsobem pokládky a údržby. Dřevěného dekoru lze dosáhnout řadou pokročilých materiálů, při volbě toho správného je proto důležité se orientovat také na sekundární vlastnosti, kterými jsou kročejová neprůzvučnost či možnost pokládky na podlahové vytápění.

Dřevěná a vinylová podlaha – typy a pokládka

Vinylová podlaha bývá navržena tak, aby nesla dřevěný dekor ve své horní pohledové vrstvě. Jedná se zpravidla o kompozitní materiál vrstvený, který svými vlastnostmi dosahuje obdobných charakteristik jako dřevo. Podle zpracování krytiny je pak možné jak dřevěné díly, tak vinylové dílce pokládat v různých variantách, a to:

  • vinylové podlahy – lepené role, plovoucí podlaha, zámková podlaha ze speciálně tvarovaných segmentů
  • dřevěná podlaha – parkety, nalepovací podlaha, plovoucí podlaha

Každý z uvedených typů vyžaduje pokládání speciálními postupy, jež musí být dodrženy, aby byla zachována funkčnost, spolehlivost a životnost podlahy. Přestože se může i nejjednodušší postup pokládky lepené vinylové podlahy jevit jako velmi snadný, jeho správné provedení vyžaduje určitou zručnost a zkušenosti, aby byly omezeny veškeré nedostatky (vyboulení, nerovnosti), které mohou v jeho průběhu vzniknout. Pokládka se vždy skládá ze dvou až tří hlavních kroků, které zahrnují:

  • očištění a vyrovnání podkladu
  • nanesení přídržné složky a pokročilých mezivrstev (izolací pro omezení hluku, desek pro roznášení zatížení apod.)
  • položení pochůzné pohledové vrstvy či krytiny

Každý typ finální krytiny má svá specifika, obecně však vyžadují velmi důkladné vyrovnání a v případě segmentů také optimální napojení prostřednictvím integrovaných spojovacích systémů (zámků, click systémů apod.)

Údržba a renovace dřevěných a vinylových podlah

Problémem vinylových podlah je především senzitivita vůči vlhkosti, také proto bývají čištěny a ošetřovány převážně suchými metodami. Údržba vinylových podlah vyžaduje v první fázi nanesení ochranného prostředku, který uzavře povrch pohledové vrstvy, který je nutné čas od času obnovovat. Pravidelné čištění by pak mělo být prováděno s minimální aplikací vody běžnými podlahovými čističi při vysoké cirkulaci vzduchu.

renovace parket

Údržba dřevěných podlah

U dřevěných podlah je ošetřování o něco složitější, pomáhá však dosáhnout optimální životnosti zachovávající dlouhodobě příjemný dekorativní vzhled. Péče o dřevěnou podlahu začíná obdobně jako u vinylu speciálním ochranným nátěrem, který dřevo impregnuje a zvyšuje jeho odolnost vůči působení vlhkosti. Údržba by měla být realizována komplexně a pravidelně, běžné čištění vyžaduje především aplikaci správných prostředků. Pokud dochází k postupné degradaci povrchu – dřevo jako přírodní materiál postupně podléhá působení jednotlivých interiérových faktorů, je potřeba provést jeho renovaci, jež zpravidla spočívá ve zbroušení, zatmelení nedokonalostí a nanesení nové ochranné vrstvy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno