Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou v dnešní době velmi oblíbeným způsobem zdroje tepla. Jedná se o ekologický styl vytápění, jelikož přibližně 75 % energie získává z obnovitelných zdrojů (země, voda nebo vzduch) a zbylých 25 % získává z elektrické sítě. Podle zdroje, který tepelná čerpadla využívají, se rozdělují na tepelná čerpadla vzduch-voda, voda-voda, země-voda a vzduch-vzduch. Tepelné čerpadlo tedy získává teplo z okolního prostředí a rozvádí ho do celého domu pomocí radiátorů, ventilátorů nebo podlahového topení.

Princip fungování

Jedná se o zařízení, které dokáže prostřednictvím zvýšení teploty přeměnit nevyužitelné teplo na využitelné. Celý proces topení funguje na bázi termodynamického cyklu. Jeho první fáze je vypařování, při které dochází vlivem tepla k přeměně kapaliny na plyn. Druhá fáze se nazývá komprese, během které dochází ke stlačení studeného plynu, čímž  se zvyšuje jeho tlak a teplota. Třetí fáze se jmenuje kondenzace, což znamená, že horký plyn vstupuje do topné soustavy, ve které ohřívá vodu na požadovanou teplotu. Poslední fází je dekomprese, při které se dostává horká voda k expanznímu ventilu, díky kterému se sníží její tlak a teplota. Voda vede zpátky do výparníku, ve kterém se ochlazená voda znovu ohřívá a celý cyklus tak pokračuje nanovo.

Výhody tepelných čerpadel

Předností tepelných čerpadel je jejich úsporný provoz a jednoduché ovládání. Topení je komfortní, jelikož je téměř bezobsluhové. Stačí pouze topení nastavit na požadovanou teplotu. Velkou výhodou je také jejich bez zápachový provoz. Z komínu totiž nebude vycházet žádný zápach.

Porovnání nákladů na vytápění

Tepelná čerpadla patří k nejméně nákladným způsobům vytápění. Oproti vytápění elektřinou díky němu ušetříte zhruba dvě třetiny nákladů. Na rozdíl od topení plynem se jedná o úsporu až poloviny výdajů. Pokud je dům vytápěný tuhými palivy (černé nebo hnědé uhlí, dřevo či pelety) je zde režie srovnatelná. Topení pomocí tepelného čerpadla je ovšem mnohem pohodlnější. Pokud chcete znát, kolik přesně můžete ušetřit, skvěle vám poslouží kalkulačka vytápění, ve které si podle vámi zadaných informací spočítáte úsporu.

Tepelná čerpadla dodává například firma MasterTherm, která patří mezi jejich největšího českého výrobce. Na našem trhu působí už od roku 1994. U tepelných čerpadel od této firmy získáte záruku až na sedm let.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno