Tepelné čerpadlo

Ceny energií se stále zvyšují. A my se snažíme šetřit, kde se dá. Účty za teplo vás ale mohou přestat strašit. Zkuste popřemýšlet nad tím, zda by nebylo efektivní vyměnit kotel na tuhá paliva či plyn za tepelné čerpadlo. To je nezávislé na cenách komodit, nárůst ročních nákladů za topení vás tak prakticky nepostihne.

Jak funguje čerpadlo?

tepelné čerpadloTepelná čerpadla získávají zdroj energie z okolního prostředí – z geotermálního tepla, vzduchu nebo vody. Energii pak přeměňují na teplo, které rozvádí po domě. Za tento přírodní zdroj tepla neplatíte ani korunu.

Některá tepelná čerpadla lze použít i k ohřevu teplé vody, což znamená další úsporu. Moderní a kvalitní modely dále fungují jako klimatizace a obvykle umí spolupracovat s fotovoltaickou elektrárnou. Odeberou jí přebytečnou energii, tu přemění na teplo, které v případě potřeby rozvedou do domácnosti nebo uloží ve výměníku.

Vybrat ho není jen tak

Typů tepelných čerpadel je několik. Liší se nejen principem fungování, ale také cenou. Když si prostudujete trh, uvidíte, že rozdíly v cenách jsou propastné. Nesahejte automaticky po tom nejlevnějším. Důkladně se seznamte s parametry. Možná zjistíte, že ta podezřele výhodná čerpadla mají nižší výkon, krátkou záruční dobu (tedy i pravděpodobnost nižší kvality použitého materiálu), větší spotřebu elektřiny aj.

S výběrem se proto obraťte na odborníky, což je u nás zejména společnost IVT, která prodává stejnojmenná tepelná čerpadla ze Švédska.

Příklad za všechny

Pojďme se ale podívat na konkrétní čísla, díky kterým si uděláte představu o návratnosti tepelného čerpadla. Využijeme online kalkulačku z webu tbz-info.cz. Z ní je patrné, že ačkoli jsou dnes ceny uhlí, dřeva či plynu stále nízké, přesto vychází topení tepelným čerpadlem levněji. Do ročních nákladů se nám sice promítnou náklady na pořízení, ty lze však snížit využitím Kotlíkové dotace. I bez ní se však návratnost počítá cca na 5 let.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno