Jste zde:  / NEJNOVĚJŠÍ / Okna, dveře / Stavba / Zvolte ten nejlepší druh okna pro váš dům

Zvolte ten nejlepší druh okna pro váš dům

jak vybrat okna

Řešíte momentálně problém otvorových výplní vašeho domu a nevíte, jaký typ oken vybrat? Pak čtěte dále, dozvíte se ty nejužitečnější informace, které vám s tímto rozhodováním pomohou. Momentálně na trhu a v domácnostech převládají tři hlavní typy oken – plastová okna, hliníková okna a dřevěná okna. Hlavními kritérii jsou zde cenová dostupnost, tepelná prostupnost, náročnost na údržbu a míra adaptace na ztížené přírodní podmínky. Začneme u těch nejznámějších a nejtradičnějších – tedy dřevěných oken.

Dřevo – nejkrásnější, avšak nejnáročnější materiál

Dřevěná okna (dnes též obecně známá jako tzv. „eurookna“) jsou mezi našimi třemi druhy oken držiteli prvenství v téměř všech ohledech, kromě tepelné propustnosti. Ta se u těch nejkvalitnějších dřevěných oken s trojnou skleněnou výplní pohybuje okolo Uw=0,8W/m2K a u nejméně izolačně schopných oken stoupá až k 1,2W/m2K. Zde platí samozřejmě – čím větší koeficient Uw, jenž měří tepelnou prostupnost celého okna, tím větší termální ztráty a samozřejmě i výdaje vašich financí na energii. Ta nejlépe izolující dřevěná okna však stále splňují přísnou normu i pro tzv. pasivní domy, které fungují na principu co nejmenších energetických výdajů a ztrát.

Izolační schopnost dřevěných oken je tedy ve srovnání průměrná, avšak prakticky dobrá. Kde ovšem dřevěná okna vynikají, to je jejich vzhled. Ne nadarmo jsou nejpoužívanějším druhem oken v historii, pečlivě vyráběné dřevěné rámy dodají vašemu stavení eleganci a vizuální přitažlivost. O tento krásný vzhled, stejně jako o funkční vlastnosti dřevěných oken, je však se třeba starat, a to nejvíce, co se týče našich tří druhů oken. Nehodí se do velice větrných a deštivých lokalit, některé druhy dřeva je třeba mořit a ochraňovat jejich povrch před vodou a nečistotami. Dřevo je tedy jednoznačně nejluxusnější, cenově nejnáročnější materiál, o který je nutné nejvíce pečovat.

Může Vás zajímat:   Fólie na okna - jaký typ vybrat?

Plastová okna – cenově výhodná, nejlépe izolující, nevyžadující téměř žádnou pozornost

Co se týče plastových oken, je zde situace velice jasná. Oproti dřevěným oknům, které jsou vhodné spíše pro náročnější majitele, jsou skvělým řešením pro zákazníky, kteří chtějí mít s okny co nejméně práce, stejně jako finančních výdajů. I proto jsou dnes plastová okna v České republice nejrozšířenější. Jejich hlavní výhodou je výborná schopnost tepelné izolace (nejlepší ze všech tří druhů oken). Při použití trojité skelné výplně se koeficient propustnosti tepla Uw u plastových oken pohybuje od cca 0,7W/m2K do 0,9W/m2K v závislosti na kvalitě daného okna. Ušetříte tak nejvíce peněz na energetických ztrátách vašeho domu či bytu.

Další předností plastových oken je jejich extrémně snadná údržba (okna stačí v podstatě jen klasicky umývat) a dlouhá životnost. Co však zákazníkovi nenabízejí je přírodní vzhled dřevěných oken. A to přestože se dnes plastová okna vyrábějí v mnoha designových podobách, často imitujících právě image dřeva. Jejich hlavní síla je tedy v praktických funkcích.

Hliníková okna – pevnost, trvanlivost, jistota

Pro mnohé jsou hliníková okna velkou neznámou. Jsou nejméně používaným druhem oken, avšak to neznamená, že by nebyla v mnoha situacích nejvíce užitečná. Nabízí vám totiž své unikátní kvality, které v celkové nabídce doplňují vlastnosti dřevěných, tak plastových oken. První předností hliníkových oken je dlouhá životnost, která může dosáhnout až dvojnásobku životnosti jejich plastových a dřevěných kolegů. Skvěle snadná je též jejich údržba (podobně snadná jako u plastu), stejně jako znatelně větší pevnost oproti ostatním druhům oken (díky ní se hliníková okna nejlépe hodí např. do prosklených fasád).

Dříve hliníková okna způsobovala velké energetické ztráty kvůli své vysoké tepelné vodivosti. To ovšem v dnešní době řeší tzv. tepelnými mosty, díky nimž si hliníková okna co se týče izolačních schopností nezadají s těmi plastovými – dokáží koeficient Uw stlačit až k hodnotám okolo 0,7W/m2K.

Může Vás zajímat:   Slavné světové betonové kupole

Zdroj: Foto shutterstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 160 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Reklama na webu

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

O správu stránek se stará

Design a správa stránek  Levné stránky

logo_levnestrankynew

Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou kromě formy sdílení na sociálních sítích, je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno. RSS kanály magazínu portal-bydleni.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření RSS kanálů je možné pouze s předchozím písemným souhlasem provozovatele.Články jsou majetkem redakce. Nevyžádané tiskové zprávy jsou zveřejněné bez aktivního odkazu dodavatele.