V případě stavby rodinného domu v České republice stále převažují lidé, kteří si vybírají hotové projekty domů. Dávají jim tak přednost před originálními projekty od architekta. Důvodem jsou především nižší cenové náklady, ale také časová úspora.
Při koupi kvalitního hotového projektu rodinného domu totiž stavebníci získají k dobru i několik měsíců, někdy až rok. V případě originálního návrhu to od výběru architektonického studia až po vytvoření finálního realizačního projektu může klidně trvat i rok a více. Nejdříve se tvoří architektonická studie, a teprve potom začne výroba projektu rodinného domu vhodného ke stavebnímu povolení a realizaci.
Hotové/katalogové projekty rodinných domů tak mají řadu výhod. Aby se vám ale koupě hotového projektu opravdu vyplatila, je třeba vybírat obezřetně a na některé věci si dát pozor.
Vybírejte dům, který zapadne do sousedství jako ulitý
Nevybírejte projekt domu jenom podle ceny. Řada katalogových domů, bohužel, nemá žádnou estetickou hodnotu. Podle toho také vypadají některé satelity – řada nesourodých projektů bez ladu a skladu. Dům by se měl líbit vám, ale měl by také souznít se svým okolím. Položte si otázku, zda se vůbec vámi vybraný projekt hodí do místní krajiny, jaké domy mají vaši sousedé (zvlášť, pokud se stěhujete do již zastavené vesnice či části města). I moderní dům může ladit s venkovskou architekturou.
Nesnažte se za každou cenu postavit přesně takový dům, jaký jste si vysnili. Rozhodujte se hlavně podle vašeho pozemku. Je možné, že místo čtvercového bungalovu bude nutné vybrat podlouhlý obdélníkový či patrový dům, nebo dokonce projekt do L. Projekt tak vždy vybírejte až po koupi pozemku.
Nezapomeňte na funkčnost projektu
Řada lidí se snaží ušetřit tím, že si koupí první projekt, který se jim zalíbí a má přijatelnou cenu. Je to ale opravdu dům, který bude vyhovovat celé vaší rodině? Musíte se zaměřit na to, zda je v něm dostatek místa pro všechny členy vaší rodiny. V případě katalogových domů si dejte obrovský pozor na úložné prostory. Zaměřte se také na to, jak se vám bude pohybovat po domě, především na společné prostory, jako je obývák a kuchyň, jejich propojení a následné napojení na zahradu. Myslete také na dostatečný počet toalet a koupelen. Větší rodina určitě ocení alespoň dvě.
Dejte si pozor na kvalitu zpracování projektu
Není projekt jako projekt! Vždy, když si nějaký vybíráte, je třeba se ptát na detailnost jeho zpracování. Méně detailní projekt sice může být vhodný na získání stavebního povolení, ale na samotnou stavbu už může být nedostačující. Vždy tak chtějte realizační projekt. V něm je vše rozkreslené naprosto přesně, obsahuje seznam materiálů, vyčíslení nákladů. Kromě samotné architektury v něm najdete i další profese, jako jsou vodoinstalace, vzduchotechnika, statika, elektřina a další.
Vybírejte si projekty od ověřených dodavatelů
Ještě předtím, než začnete s výběrem, udělejte si malý průzkum. Čtěte si různé reference a diskuze na internetu, získejte je od svých známých či rodiny. Skvělým zdrojem informací jsou také různé facebookové skupiny zaměřené na stavbu.
Velmi dobrým řešením je vybrat si projekt u ověřené projekční/architektonické kanceláře, která sama takovéto projekty navrhuje a prodává. S nimi snadno zkonzultujete tvar a polohu vašeho pozemku a jaký dům by se na něj hodil nejvíc. Rovnou vám vytvoří potřebný projekt osazení domu na pozemek. Přímo s tvůrci se také nejlépe dohodnete na případných změnách.
I v hotových projektech rodinných domů je totiž možné dělat změny. Sice si za ně připlatíte, ale získáte tak prostor podle svých představ. Takováto projekční kancelář vám také poskytne další služby v podobě inženýringu či stavebního dozoru, následnou pomoc s kolaudací. Tím, že sami projekt tvořili, budou lépe schopni komunikovat s úřady či dodavateli stavby a dalších služeb. Budou schopni odpovědět na jejich otázky, případně aktivně fungovat při kontrole stavby.