Mnoho lidí říká, že si hypotéku v životě nevezmou – že se nechtějí zadlužovat. Takovým lidem potom zbývá celý život šetřit nebo začít podnikat a po pár úspěšných letech si můžou dovolit nemovitost pořídit. Mnoho lidí má také dědictví, které také může znamenat nemovitost bez hypotéky.
Lukáš Štork, hypoteční specialista, se ale ptá: „Je hypotéka opravdu zadlužování?“ V jistém smyslu to je půjčka jako každá jiná – zákazník dostane od banky půjčené peníze, aby se mohla nemovitost zaplatit prodávajícímu a zákazník pak peníze splácí bance. Výhodný obchod pro obě strany. Na druhou stranu je zde velký rozdíl mezi klasickým spotřebitelským úvěrem, nebo splácením platby za dovolenou nebo třeba novou televizi a hypotékou. Rozdílů je několik:
Nemovitost je investice
Samozřejmě je potřeba na nemovitosti pracovat, rekonstruovat a starat se o ní – pokud ale jste vlastníkem nemovitosti (a obzvláště v zajímavé lokalitě), můžete se těšit, že hodnota nemovitosti do budoucna poroste a vy na tom vyděláte. Nebo je zde možnost nájmu – existuje mnoho vlastníků nemovitosti, kteří si na jejím pronájmu slušně vydělávají – a nebo si dokonce nemovitost pořídí na hypotéku a dokážou to zařídit, tak aby byl nájem z nemovitosti vyšší než splácená částka bance za hypotéku. Nejlepší je většinou se obrátit na odborníka.
Nemovitost má hodnotu
Pokud budete splácet dovolenou a najednou vás vyhodí z práce a vám vypadne příjem, máte problém. Peníze musíte zaplatit a pokud si to nezařídíte, zaklepou na dveře exekutoři. Na druhou stranu nemovitost má hodnotu a pokud si nebudete moct dovolit nemovitost dále splácet, propadne bance a je zde vyšší šance, že se nedostanete do dluhů a následné exekuce.
Hypotéka není určitě špatný finanční nástroj, ale je potřeba s ní umět dobře zacházet. Ideálně si zodpovědět tyto otázky:
- Je nemovitost v dobré lokalitě?
- Je pravděpodobné, že poroste její hodnota?
- Mám rezervu na to, kdyby mi na 3 měsíce vypadnul příjem?
Lukáš Štork dále radí: „Pokud má člověk rozmyšleno, není důvod odkládat, protože sazby jsou nyní extrémně nízko.“
Pozor, přesné podmínky úvěru a to, na jak vysokou hypotéku dosáhnete, byste si měli zjistit ještě před podpisem rezervační smlouvy na nemovitost. Díky tomu po zaplacení zálohy nezjistíte, že si svou vysněnou nemovitost nemůžete koupit.