hypotéka

Ze 4 764 na 7 119. Tak se od začátku letošního roku vyvíjel měsíční počet nových hypoték. V červnu dokonce překonal hodnotu 7 000 – poprvé tento rok. Jenže loni jich lidé za stejný měsíc uzavřeli téměř o 2 000 víc. Oproti minulým letům je tak počet nových hypotečních úvěrů stále mnohem nižší.

Počet nových hypoték roste už od dubna. A spolu s ním i objem peněz, který si lidé půjčují. Zatímco v lednu si dohromady vzali hypotéky za necelých 11 miliard korun, v červnu si půjčili zhruba o 4,5 miliardy víc. A podle analytiků se objem hypoték na této hodnotě udrží i v následujících měsících.

Odborníci čekají propad až o pětinu

Meziročně jsou letošní hodnoty stále výrazně nižší než v předešlých letech. Jen loni si lidé za první půlrok vzali přes 49 000 hypoték za víc než 100 miliard korun. Letos to za stejné období bylo o 13 000 hypoték méně.

Objem půjčených peněz přitom klesl zhruba o 17 miliard korun. A to i přesto, že cena nemovitostí stále roste a lidé tak potřebují stále víc peněz.

V červnu dokonce průměrná částka, kterou žadatelé pomocí hypotéky získali, poprvé v historii překonala 2 300 000 korun. Ještě před dvěma lety přitom byla o čtvrt milionu nižší.

Vývoj z posledních měsíců přesto analytiky potěšil. Ukazuje, že trh ožívá. Zatímco v prvním čtvrtletí byl meziroční propad hypotečního trhu skoro 30 %, v tom druhém se zpomalil na přibližně 12 %.

Odborníci věří, že tento trend bude pokračovat. Podle některých odhadů tak má být na konci letošního roku celkový objem nových hypoték o 15 % až 20 % nižší než za loňský rok. Což je výrazně méně, než naznačil začátek roku.

Úrok? Někde i méně než 2,5 %

Hlavním důvodem oživení trhu je pokles průměrné úrokové sazby hypoték. Zatímco ještě na začátku roku byl průměrný úrok 3 %, v červnu klesl na 2,74 %.

Banky totiž už pět měsíců v řadě snižují úrokové sazby. Snaží se tak přilákat nové klienty a přimět je, aby jim dali přednost před konkurencí.

Přestože je navíc průměrná úroková sazba 2,74 %, můžete získat i výhodnější podmínky. Některé banky nabízejí úrok ještě o 0,5 procentního bodu nižší. Najít takové nabídky vám pomůže hypoteční kalkulačka, do které zadáte požadované parametry a získáte seznam nejvýhodnějších nabídek.

Výhodnější úvěr přineslo zpřísnění podmínek

Snižováním úroků banky reagují na pokles zájmu o hypotéky z posledních měsíců. Odstartoval už koncem minulého roku, kdy Česká národní banka vydala pokyny zpřísňující podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Jejich výši tehdy omezila na základě čistého příjmu žadatele.

Podle pokynů centrální banky si nyní můžete půjčit částku, která je maximálně devětkrát vyšší než váš roční čistý příjem. A výše splátek může být nanejvýš 45 % z vašeho měsíčního čistého příjmu.

Do těchto hodnot se navíc započítávají i veškeré další půjčky, které splácíte.

Už dřív také Česká národní banka omezila počet úvěrů, které pokrývají víc než 80 % ceny nemovitosti. Získat hypotéku, která by pokryla 90 % hodnoty nemovitosti, je tak výrazně složitější.

Pokyny ČNB přinesly růst a poté prudký pád

Výsledkem byl rapidní nárůst žádostí o hypotéky loni na podzim. Tedy těsně předtím, než pokyny centrální banky vstoupily do praxe.

Záhy ale začal zájem o nové hypoteční úvěry klesat. A velmi výrazně. Banky proto začaly snižovat úrokovou sazbu, aby přilákaly nové klienty. V současnosti je průměrný úrok nejnižší od loňského října.

Přesto je pořád výrazně vzdálený od svého historického minima. Toho dosáhl v prosinci 2016, kdy měla průměrná úroková sazba u nových hypoték hodnotu 1,77 %.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno