V minulém článku jsme obecněji probrali výběr vchodových dveří. Postupně se zaměříme na jejich jednotlivé vlastnosti. Dnes se podrobněji podíváme na užití vchodových dveří protipožárních.
Přijde vám, že na chodbě před vchodem do vašeho bytu nemá co hořet, a že tudíž protipožární dveře ani nepotřebujete? To je velký omyl. Když v několikapatrovém domě vznikne požár, snadno se promění v jednu obří pochodeň. Žár a plameny se živí nejen dřevem, ale také chemickými nátěry, ze kterých se uvolňují hořlavé a jedovaté plyny. Proto je vhodné pořídit si protipožární vchodové dveře zároveň i v kouřotěsné variantě.
Vybírejte podle doby odolnosti
Dveře protipožární se dělí právě podle délky doby, po kterou dokážou plamenům odolat. Nejnižší doba odolnosti je přitom 30 minut. Vyšší nároky splňují dveře ocelové, protipožární dveře však mohou být i dřevěné. Záleží na vnitřní výplni – například společnost Solodoor používá speciální vnitřní nehořlavou výplň Nobasil s odolností 45 minut.
Čím výš v domě bydlíte, tím rozhodně vyšší odolnost volte – pro hasiče je totiž obtížné požáry v horních patrech vysokých věžáků hasit. Protipožární a kouřotěsné dveře by tak rozhodně měly být použity i u únikových cest v domě. Ty musejí být absolutně bezpečně, aby se obyvatelé domu při případné evakuaci nemotali v kouři a nepřiotrávili se zplodinami.
Oheň vchází nejen dveřmi
A ještě je férové dodat jednu věc – pořídíte-li si protipožární dveře, nejste před požárem v domě ochránění úplně. V panelovém domě se oheň rád šíří stoupačkami. Problematické bývají dokonce i některé způsoby zasklení lodžií.
Pozor na bezpečnostní třídu
Při výběru nezapomeňte na to, že protipožární vchodové dveře do bytu musí být zároveň i dveřmi bezpečnostními, tj. musí zabránit vniknutí cizí osoby do bytu. Podívejte se do své smlouvy s pojišťovnou, zda potřebujete bezpečnostní dveře třídy 2 nebo třídy 3.
- VÝMĚNA ZÁMKŮ - Provádíme kompletní dodáni a montáž zámků