ručníky
Zdroj: Pixabay

Pokud máte rádi hebké, měkké a voňavé ručníky či osušky, zkuste při praní něco změnit. Aby měly stále stejnou barvu, jemnost a hebkost jako při koupi, vybírejte si kvalitní zboží a o ručníky i osušky správně pečujte při praní i uskladnění.

Nové ručníky a osušky před prvním použitím nejlépe dvakrát vyperte. Obsahují nežádoucí chemické látky, aroma a prachové částice z výroby. Froté je náchylné k poškození. Volnější oka se utáhnou při prvním styku s vodou a pak vydrží déle.

Pozor správné věšení na háčky a sušáky

Pokud věšíte ručníky na sebe na háček či sušák, bude se v nich dařit plísním a bakteriím a ty začnou vaše ručníky ničit. Věšte je na věšák vždy odděleně a nechte jim dostatek místa k proschnutí. Dejte navíc pozor, ať je na háčcích nevytaháte.

Ručníky a osušky perte každé tři dny

Pokud se do ručníků utíráte po každodenní koupeli nebo sprše, vyperte je nejlépe každé tři dny. Vyhnete zapáchajícím ručníkům, bakteriím a budou hygienicky čisté. Po každém použití zůstávají ve vlhkém ručníku odumřelé kožní buňky a jsou místem pro množení bakterií, které způsobují infekce a kožní nemoci.

Jak ručníky správně vyprat

Pokud vám nejdou z ručníků a osušek vyprat skvrny, před praním ručníky vymáchejte. Bílé skvrny se objeví i bez použití bělidla třeba po kosmetických prostředcích na čištění pleti, hlavně proti akné, anebo třeba od bělící pasty.

Nedávejte moc prášku na praní

Pokud dáte moc pracího prášku, zbytky mohou ulpívat na ručnících i osuškách a ty pak mají drsný povrch. Přidejte máchání navíc. Nejlepší je praní v horké vodě, nejlépe na 60 °C, protože se většina bakterií právě při této teplotě zničí. Pokud je na štítku nižší teplota, jde o nekvalitní froté ručník. Pokud máte doma alergika a nic nepomáhá, zkuste místo froté třeba antibakteriální bambusové ručníky.

Místo aviváže dejte ocet

Aviváž sice prádlo změkčí a provoní, ale na osušky a ručníky aviváž nepoužívejte. Váže se na vlákna bavlny a postupně naruší savou schopnost ručníků absorbovat vodu, která je u nich klíčová. Aviváž může být i příčinou tvorby žmolků a bílé ručníky zešednou. Místo aviváže přidejte pro změkčení a desinfekci ocet.

Sušení a skladování ručníků

Sušící míčky v sušičce vám pomohou udržet měkkost ručníků a osušek. Budou nadýchané, délka sušení se zkrátí a ušetříte za elektřinu. Nejlepší je však sušení na šňůře ve stínu venku. Pro skladování suchých ručníků se vlhká koupelna kvůli vlhkosti nedoporučuje. Skladujte je raději stočené do ruličky v šatní skříni.

Pozor na žehlení

Froté ručníky a osušky nikdy nežehlete. Žehlením se jednotlivá očka a smyčky stlačují, zploští se a polámou. Materiál ztrácí měkkost i schopnost absorbovat vodu. Pro děti si pořiďte dětské ručníky, které mají pěkný design i menší rozměry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno