udírny

Sezóna uzení od nepaměti probíhá v chladných měsících. Konečně udržíte teplotu v ohništi i pod 30 stupňů Celsia a můžete pomalu udit i studeným kouřem. Připravte svou udírnu tak, abyste si vychutnali uzené maso, sýry, ořechy, vejce a jiné dobroty v té nejlepší kvalitě.

1. Základní čištění udírny proveďte po každém použití

Průběžnou kontrolou udírny prodloužíte její životnost a vyhnete se nežádoucím chuťovým a aromatickým příměsím v jídle při dalším uzení. Zvlášť ryby jsou na přenášení pachů citlivé a to by byla velká škoda. Po každém uzení vyčistěte odkapovou misku a misku na dřevěnou štěpku. Zkontrolujte také stav ohniště.

2. Celou udírnu umyjte po každém 4. až 5. uzení

Údržba vaší nerezové udírny bude snazší, když se jí budete věnovat průběžně. Sledujte stav vnitřních stěn. Jakmile začnou být černé, vrhněte se na celkovou údržbu. Nebojte se, nejde o nic časově náročného a výsledek stojí za to.

3. Pořiďte si speciální čistič na nerezové udírny. Povrch nikdy nedrhněte

Nerezová udírna vyžaduje jen minimální údržbu – vystačíte si s hadrem, trochou vody a saponátu. Nejlépe vám poslouží speciální čistič na nerezové udírny. Použijte ho v několika jednoduchých krocích:

  1. Hodně zašpiněnou udírnu lehce roztopte, třeba na 40 stupňů Celsia. Nečistoty pak snáze pustí.
  2. Nastříkejte sprej na místa, která chcete vyčistit. Počkejte cca 5 až 10 minut.
  3. Celou udírnu opláchněte vlažnou vodou a otřete do sucha.

Během čištění použijte gumové rukavice a ideálně i brýle, zástěru a respirátor. Nevdechujte aerosol při aplikaci.

Čtěte pečlivě návod na použití. Čističe na nerezové udírny se většinou nehodí třeba na pozinkové povrchy, proto je důležité znát materiál udírny, než se vrhnete do čištění.

udírny

4. Příslušenství umývejte ručně

Rošty, háky a další příslušenství vyčistěte klasicky ručně. Nejlépe ve vlažné vodě s trochou jaru. Nezapomeňte jej dobře opláchnout a vysušit.

5. Pořiďte si ochranný obal

Práci s údržbou vnějších ploch udírny vám usnadní ochranný obal. Chrání před prachem, kyselými dešti i dalšími rozmary přírody. Po čas, kdy neudíte, mějte udírnu v obalu. Pak jej jen sejmete a můžete začít.

Vyčištěno? Hurá na uzení studeným kouřem

Když máte vyčištěno a venku konečně panuje ideální počasí, nastal čas vyzkoušet domácí uzení, třeba studeným kouřem. Jde o nejstarší metodu konzervace masa, pomalé sušení masa při nízkých teplotách do 30 stupňů Celsia. Udit takto můžete několik dní a s přestávkami klidně i týdnů. Maso po vyuzení necháte dozrát zhruba 14 dnů na chladném a dobře větraném místě. Podmínkou je správné proležení před uzením v pečlivě připraveném solném láku.

Kromě sušeného masa jsou výborné také domácí klobásy uzené studeným kouřem, například čabajky. Už víte, jak zahájíte zimní sezónu?

Tak raušovní uzení!


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno