jak ušetřit v domácnosti

Zbavte se jich a váš domácí rozpočet zaplesá.

Podlehli jste mánií nakupovat vše ve výhodných rodinných baleních? Možná jste si po čase všimli, že je občas vyhazujete poloprázdné. Aby se vyplatila, musíte si být jisti, že právě tohle je ten produkt pro celou vaši rodinu.

A možná vaše domácnost zbytečně utrácí i jinde.

1. Prázdná lednice spotřebuje méně energie než plná

Naopak. Lednička plná již chlazených produktů potřebuje k udržení konstantní teploty méně energie. Podobné je to s mrazákem. Když máte poloprázdný mrazák, dejte do něj aspoň led. Poloprázdný přístroj totiž vyžaduje víc energie ke chlazení, protože je v něm méně potravin, které by chlad udržovaly. Nejnižší spotřeb energie má chladnička zaplněná asi ze 70 procent. Proto je dobré se při koupi orientovat podle počtu lidí, kteří budou chladničku používat. Na jednoho člověka se obvykle počítá 50 – 70 litrů.

2. Při odchodu z domova je nutné vypínat topení

Jak kdy. Jestli je váš dům dobře izolovaný a zrovna není velká zima, je nejlepší zavřít topení přes noc a po dobu, kdy nejste doma. Pokud dům není dobře izolovaný anebo jsou venku opravdu nízké teploty, je lepší udržovat stálou teplotu. neutrácíte tak neustálým zahříváním vychladlého domu. A ani nepřicházíte o pohodlí, protože, když přijdete domů, je tam příjemně. Ideálně je udržovat teplotu přes den na dvaceti stupních – za každý stupeň navíc přičtěte k faktuře za teplo pět procent. V noci můžete teplotu snížit až na 16 stupňů.

3. Myčka je zbytečný výdaj, úspornější je mýt ručně

Ne, myčka je vynález, který šetří.Podle studie madridské vodní společnosti Canal del Isabel II používání myčky ušetří 30,6 litru vody za den ve srovnání s ručním mytím. Předpokládá se i ušetřená energie, a to 1,06 kWh denně. Čísla vynásobte počtem dní v roce, kdy myjete nádobí, a uvidíte, jaká je to úspora. V poslední době se navíc zvyšuje úspornost myček na vodu i elektřinu. Nejnovějším myčkám stačí na jeden cyklus třeba jen sedm litrů vody, ve dřezu to může být i několikanásobně víc.

4. Provoz malých spotřebičů nic nestojí

Záleží na výkonu a na četnosti používání. Užíváte-li každý den mikrovlnku, fén, odšťavovač nebo další přístroje, výdaje jsou poměrně velké. A když přičtete televizor, který běží celé hodiny, případně počítač, vyletí vám účet ještě výš. Navíc některé spotřebiče mají stálou spotřebu. Například automatický kávovar, aby se udržel v pohotovosti, stále přihřívá vodu v nádržce. Úspornější přístroje to nedělají, ale vaření kávy pak trvá déle.

5. Vařit na plynu je ekonomičtější než na elektřině

Platí to jen když vaříte tradičním způsobem na sporáku nebo varné desce. U plynu se totiž ve srovnání s elektřinou při přenosu tepla neztrácí energie. Nemusí to však být lacinější, jestliže používáte úspornější technologie. Například mikrovlnka je rentabilnější, protože potřebuje na vaření méně času, a tím spotřebuje i méně elektřiny.

6. Je lepší nechat zářivky stále rozsvícené

Není to pravda. Když je nepotřebujete je lepší je vypnout. Samozřejmě že je spotřeba energie největší v momentě když světlo rozsvítíte. Ale množství spotřebované elektřiny není zas tak velké, aby se vyrovnalo zbytečně vyplýtvané energii za delší dobu, kdy v místnosti nejste. Nenechte se strhnout ani nízkou spotřebou LED zdrojů. Když je necháte svítit stále, ve srovnání s klasickými žárovkami nakonec nemusíte příliš mnoho ušetřit.

7. Neznačkové zboží je levnější

Ne vždy musíte porovnávat. Tradiční značky se snaží srovnat ceny s neznačkovým zbožím, někdy mohou být dokonce levnější. Je také důležité nedívat se jen na cenu, ale porovnávat i kvalitu. Ta sice není zaručená ani u všech značkových výrobků, ale je tam větší jistota.

8. Nejdražší rovná se nejlepší

Zapomeňte na to. Při výběru televize, počítače, pračky nebo jiného velkého elektrospotřebiče lidé často volí ten nejdražší v domnění, že je nejlepší. Potom často platí příplatek za funkce a služby, které ani nevyužijí. Je výhodnější pořídit si produkt, který přesně odpovídá vašim reálným požadavkům. Mnoho funkcí také často znamená složité ovládání.

9. Se silným plamenem ušetříte

Naopak energii promarníte. A navíc gastronomicky výsledek nebude nic extra. Přiměřený plamen na plynovém vařiči se vyplatí víc. Pro delší vaření zvolte nádobí z materiálu, který akumuluje teplo.

10. Je nejlepší udržovat stálou teplotu

Lidé často termostat nastavují tak, aby se teplota v bytě držela stále přesně na požadované výši. Domnívají se, že to přinese nejefektivnější vytápění. Kotel se však často zapíná a vypíná, což přináší ztráty tepla a účinnosti. Pokud to jde, lepší je nastavit větší rozpětí mezi spodní a horní hranici požadované teploty, aby se prodloužily intervaly, kdy kotel běží, nebo je vypnutý.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno