dane z nemovitostí

Koupě jakékoliv nemovitosti představuje jedno ze zásadních rozhodnutí v našem životě. Ať už jde o koupi domu, bytu či pozemku, vždy pečlivě vybíráme, konzultujeme nemovitost s rodinou nebo přáteli a zvažujeme všechna pro a proti. Je to pochopitelné, nemovitost přece nekupujeme každý den. Možná i to je důvod, proč většina z nás v daný moment netuší, že nabytím nemovitosti nám vyvstanou určité daňové povinnosti. Jaké daně se ke koupi nemovitosti vztahují? Je potřeba podat daňové přiznání? A do kdy musí být daně zaplaceny?

Daň z nabytí nemovitých věcí

Jako nový vlastník nemovitosti budeme muset zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí. Dříve byl poplatníkem daně prodávající, od roku 2016 ale tato daňová povinnost přešla na kupujícího.

O jak velkou částku půjde?

Výši daně určuje kupní cena nemovitosti, přičemž sazba daně činí 4 %. Při stanovení výpočtu daně se vychází většinou ze zmíněné ceny nemovitosti, znaleckého posudku nebo z tzv. směrné hodnoty – což je údaj stanovený finančním úřadem na základě polohy, typu a charakteru nemovitosti. Daň z nabytí nemovitých věcí se vždy určuje z nejvyšší hodnoty. Pokud bude daň vypočítána na základně směrné hodnoty nebo znaleckého posudku, nevychází se z celé částky, ale pouze z jejich 75 %.

Musím podat daňové přiznání? Do kdy musí být daň zaplacena?

Ano, daňové přiznání musíte podat na místně příslušný finanční úřad do 3 měsíců od vložení vlastnického práva do katastru nemovitostí. Místně příslušným finančním úřadem je myšlen ten finanční úřad, do jehož územní působnosti spadá koupená nemovitost.

Pokud si nebudete jistí, zda jste do daňového přiznání uvedli správně vypočítanou daň, můžete kontaktovat například daňového poradce. Stačí mu společně s daňovým přiznáním předložit dokumenty související s koupí nemovitosti.

Ve stejné lhůtě 3 měsíců musíte daň z nabytí nemovitých věcí na místně příslušném finančním úřadě také zaplatit. To můžete udělat složenkou nebo platbou na účet. Jde o jednorázový poplatek, který se vztahuje pouze k nabytí nemovitosti. V dalších letech už tuto daň neplatíte. Nepodáváte ani další daňové přiznání.

Daň z nemovitých věcí

Na rozdíl od daně z nabytí nemovitých věcí se daně z nemovitých věcí tak snadno nezbavíte. Budete ji platit každoročně. Daň z nemovitých věcí je ve výsledku součtem dvou daní – daně z pozemku a daně ze staveb a jednotek. Její výpočet je také o něco málo náročnější a výši daně určuje i obec, v níž se nemovitost nachází. Pokud si nebudete výpočtem jistí, můžete opět vyhledat pomoc daňového poradce.

Jak vypočítám daň z nemovitých věcí?

Nejdříve si musíte stanovit základ daně. Tímto základem je výměra pozemku, staveb a jednotek. Údaje zjistíte na katastrálním úřadě, stačí navštívit jejich webové stránky a vyplnit požadované údaje. Výslednou výměru následně vynásobíte koeficientem podle počtu obyvatel příslušné obce. Koeficient pro danou obec zjistíte snadno na internetu. Veškeré údaje i s finanční částkou následně vyplníte do daňového přiznání.

Jaká je lhůta pro podání daňového přiznání?

Pokud koupíte nemovitost během roku 2019, daňové přiznání musíte podat nejpozději do ledna následujícího roku 2020. Samotná daň se pak musí zaplatit do konce května. Daňové přiznání i s finanční částkou opět doručíte na místně příslušný finanční úřad.

V dalších letech už kvůli zaplacení daně z nemovitých věcí nikam nebudete muset. Na vaši adresu každý rok přijde upozornění o povinnosti zaplatit daň z nemovitých věcí. Od roku 2016 můžete daň zaplatit i prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).

Jak vyzrát na daňové přiznání?

Pokud vám při vyslovení tohoto slovního spojení běhá mráz po zádech, věřte, že nejste určitě jediní. Na internetu dnes najdete vzory, jak daňové přiznání správně vyplnit. Ale prokousat se textem a zůstat v dobré náladě i po čtvrtém pokusu o správné vyplnění, chce velkou dávku trpělivosti. A tak se jako nejjednodušší a nejspolehlivější řešení vždy osvědčí pomoc odborníka – daňového poradce.

Daňový poradce velmi dobře ví, kde vyhledat všechny údaje nutné pro výpočet daně. Také ví lépe než kdo jiný, jak daňové přiznání správně vyplnit. Toto elegantní řešení ušetří váš čas a energii.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno