Blog magazín o bydlení a zahradě
Jste zde:  / Hobby poradna / Rady, tipy, návody / Udržujeme dřevěný plot v nejlepší kondici

Udržujeme dřevěný plot v nejlepší kondici

dřevěný plot ošetřování

Jaro je ideální čas na renovaci dřevěných plotů. Slunečných dnů přibývá, ale teploty jsou ještě stále příjemné. Dřevěné ploty jsou i v dnešní době nejčastějším druhem plotů u rodinných domů, i když obliba betonových a kovaných druhů stále stoupá. Alespoň 1x za dva roky potřebuje dřevo pravidelnou údržbu, aby plot nejen dobře vypadal, ale také aby se prodloužila jeho životnost. Jak postupovat při renovaci plotů a výběru venkovní barvy na dřevo?

Krok 1: Odstranění nečistot a mechů z plotu

Prvním krokem je odstranění nečistot, které se na plotě přes rok usazují. Jedná se o prach, pyly a další nečistoty venkovního prostředí. Na plotě se také mohou objevit i mechy. Ideálním způsobem je sundání všech plotovek a jejich oškrábání smirkovým papírem, ocelovým kartáčem nebo elektrickou bruskou. Odstraňujeme jen nánosy špíny a do dřeva se snažíme zasahovat jen minimálně.

Krok 2: Aplikace ochranných prostředků na dřevěný plot

Je dost možné, že dřevěné součásti plotu už po několika letech nejsou v nejlepší kondici. Dřevo může být vlivem počasí vysušené, oslabené, napadené mechy, plísněmi nebo červotočem. Pokud na částech dřevěného plotu objevíte tyto nedokonalosti, je zapotřebí ošetřit a dodat jim znovu vyšší odolnost. K tomu slouží ochranné impregnace dřeva. Ochranných impregnací existuje několik druhů. Některé likvidují plísně a mechy, jiné zabraňují požáru. Proti dalším nemá šanci ani červotoč. Impregnace jsou rozdělené i podle druhu dřeva – měkké, tvrdé, exotické.

Krok 3: Nová barva na dřevěný plot

Dalším krokem při renovaci je natření dřevěných plotů. I zde lze využívat několik druhů barev. Pokud chcete dřevu zajistit jeho přírodní vzhled, ideálním způsobem je moření dřeva. Mořidla zachovávají podobný odstín barvy dřeva. Další možností je lazura. Lazura na dřevo chrání  je ovšem třeba častěji natírat. Nejčastější volbou je barva na dřevo venkovní. Barev na dřevo je v současnosti velké množství – vodové, lihové i akrylátové a silikonové. Stačí vybrat ten správný odstín.

Krok 4: Lakování a voskování dřevěného plotu

Posledním krokem renovace plotů je vnější povrchová ochrana. Ta se provádí voskováním nebo lakováním. Záleží na druhu dřeva a zvoleném druhu nátěru.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení

mikroslužby