aa
Jste zde:  / Odborné články / Poradna / Průkaz energetické náročnosti – musíte mít PENB?

Průkaz energetické náročnosti – musíte mít PENB?

Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, je nový dokument stanovený zákonem č. 177/2006 Sb., který je novelou zákona č. 406/2000 Sb. Prováděcím předpisem určujícím formu a způsob vypracování PENB je vyhláška č. 148/2007 Sb.
Doposud užívaný energetický průkaz budovy hodnotil budovu z hlediska spotřeb energií pouze prostřednictvím koeficientu měrné spotřeby tepla eVN případně eVA. Tyto koeficienty v sobě obsahovaly spotřebu tepelné energie na vytápění prostupem a spotřebu energie větráním se zahrnutím tepelných zisků z vnitřních zdrojů a tepelných zisků z oslunění.
Vytvoření energetického průkazu nebylo omezeno a mohl jej dělat kdokoliv. Nový dokument – PENB, hodnotí budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují. Součástí hodnocení jsou energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení.

PENB nesmí být starší než 10 let a je součástí dokumentace při:

a) výstavbě nových budov
b) větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m²
c) prodeji nebo nájmu budov, nebo jejich částí, v případech, kdy pro ně nastala povinnost zpracovat PENB podle bodu a) nebo b)
Další konkretizaci povinných podmínek se dočtete ve vyhlášce č. 148/2007 Sb. S účinností od 1.1.2013 se zákonem č. 318/2012 Sb. zavedla povinnost PENB i pro stavby s plochou menší než 1000 m². Tento průkaz uvádí, jak je budova energeticky šetrná a kolik energie budete potřebovat na roční vytápění. Průkaz připomíná štítek na elektrických spotřebičích a slouží k tomu, že když například půjdete do podnájmu nebo budete chtít koupit byt či dům, poslouží vám jako informace, kolik zde za rok protopíte.
Tato povinnost se týká od r. 2013 stavebníků nové budovy s plochou nad 50 m², nebo v případě větší stavební úpravy budovy, kterou se myslí i zateplení. Rovněž v případě prodeje nebo pronajímání budovy. V případě pronájmu části budovy je průkaz povinný až od r. 2016. Povinnost mít PENB neplatí pro rekreační objekty, objekty s plochou pod 50 m², budovy pro náboženské účely, kulturní památky apod. V případě prodeje či pronájmu bytu se dá průkaz nahradit prokázáním energetické náročnosti
pomocí vyúčtování za teplo, plyn a elektřinu za poslední tři roky.

Máte zájem o vypracování PENB? Bez řešení úřadů a běhání na poštu jej jednoduše zařídíte prostřednictvím spolupracujícího nezávislého realitního makléře, který vyplní objednávku za Vás a domluví termín příjezdu technického pracovníka. Navíc máte bonus se slevou na celkovou cenu vypracování PENB.

PARTNER: Nezávislý realitní makléř


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

KOMENTOVAT PŘÍSPĚVEK

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny. Do komentářů je zakázané vkládat URL adresy. Komentář bude automaticky upravený. ( povinné )

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení