vytápění
Zdroj: Mr_Mrs_Marcha / Shutterstock.com

Chceme-li si vyhřát svůj domov, pak nám své služby nabízejí různé druhy paliv. Mezi ta nejčastěji používaná patří samozřejmě uhlí, to ovšem naštěstí postupem času pomalu ale jistě ustupuje zcela novým a čistším zdrojům vytápění. Vrchol tohoto pomyslného ledovce pak představuje obnovitelná biomasa.

Ve své základní formě má podobu dřevěných špalků, ty ovšem nabízejí celou řadu nevýhod. A tak se stále častěji můžeme setkat se dřevem zpracovaným do podoby pilin, z nichž se poté lisují ekologické peletky. Co byste o vytápění s nimi měli vědět a jaké výhody a nevýhody nabízejí?

Co jsou to vlastně peletky?

Zjednodušeně lze říct, že jde o drť, která i po slisování intenzivně voní dřevem. Jsou tedy vyrobené z pilin, ale rozhodně je nelze vnímat jen jako jakýsi odpadní produkt. Naopak. Jde o 100% čisté dřevo – tedy pokud vsadíte na dostatečnou kvalitu. Levné pelety v sobě samozřejmě nežádoucí pojiva obsahovat mohou.

Ty nejlepší pelety, peletky a brikety se totiž vyrábějí za pomoci silného tlaku, jež dřevo zformuje do žádoucí podoby. Nepotřebují žádná lepidla ani pojidla, jež by při spalování mohly do ovzduší vypouštět toxické látky. Prodávají se proto vakuově balené ve vzduchotěsných pytlích. Jsou totiž přece jen o trochu náchylnější k pohlcování okolní vlhkosti.

Jak je to s výhřevností a cenou pelet

Díky technologii zpracování a použití kvalitních surovin mohou pelety úspěšně konkurovat uhlí, ale i vytápění elektřinou a plynem. Jejich cena je ovšem velmi příznivá, takže i když vyžadují spalování ve speciálních kotlích, nakonec se vám investice do nich bezpochyby vrátí.

Nepotřebují speciální prostor na skladování – neprodukují totiž žádný prach ani špínu, takže je bez potíží uskladníte třeba v předsíni. A pořídit je můžete celoročně s výhodou mimosezónně nízkých cen. Snadno si tak uděláte zásobu na chladné měsíce ve chvíli, kdy je cena pelet na trhu nejpříznivější.

Výhody tohoto ekologického topiva

Hlavní předností tohoto typu paliva je fakt, že se za všech okolností vyrábí z ekologických palivových materiálů. Nemusíte se proto obávat nepříjemného zápachu při spalování, ani o svou bezpečnost. Při spalování také produkují jen malé množství popela, takže šetří váš čas jednoduše tím, že se téměř nebudete muset věnovat čištění kotle. Navíc moderní typy kotlů nabízí i automatizované odpopelnění, jež vás nezatíží už vůbec.

Nevýhody pelet v kostce

Jak jsme už předeslali, spalovat pelety je možné pouze ve speciálních kotlích. A nesmíme zapomenout ani na jejich skladování za vhodných podmínek. To je důležité proto, aby nebyla ohrožena jejich kvalita. Do vlhkého sklepa je tedy opravdu umístit nelze. Hořely by potom hůře,  a to by byla rozhodně škoda.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno