Jste zde:  / Hobby poradna / Rady, tipy, návody / Jak odvzdušnit topení?

Jak odvzdušnit topení?

jak odvzdušnit topení

Máte zapnuté topení, ale radiátor je vlažný nebo topí jen zčásti? A v soustavě se při každém sepnutí ozývá bublání? Pak je topení zavzdušněné a vzduchovou kapsu je třeba uvolnit. Slouží k tomu speciální ventily, které najdete na boční straně radiátoru, obvykle v horní části. Mohou mít podobu knoflíku, jimž se dá otočit jen rukou. případně na to použijte šroubovák nebo kleště. U podlahového topení je ventil v rozvaděči.

Nejvíce má smysl odvzdušnit radiátor, který je na soustavu připojený jako poslední, v nejvyšším patře domu. Když je v otopné soustavě vzduch, největší kapsa se vytvoří právě tady. Někdy se to týká většího počtu radiátorů, protože soustava může mít více větví. Vzduch se však může držet v každém topném tělese. Budete-li odvzdušňovat všechny radiátory, které na to mají ventil, začněte prvním za kotlem a postupujte k tomu na konci soustavy. Pracujte při zapnutém topení.

Jak tedy odvzdušnit topení?

1.Vypusťte vzduch z radiátorů – odvzdušnění radiátorů

Vezměte do ruky kbelík a postavte ho pod ventil. Ten opatrně otočte proti směru hodinových ručiček. Jakmile přestane syčet unikající vzduch a začne kapat voda. ventil zavřete. Počkejte půl hodiny a postup opakujte, ale nechte odkapat tak půl deci vody. Po odvzdušňování zkontrolujte tlak v soustavě a případně doplňte vodu.

Pokud postup nepomáhá a v topení je pořád vzduch, může být soustava špatně vyspádovaná. Pak je dobré zavolat topenáře na konzultaci. Předtím však můžete zkusit ještě odvzdušnit zpátečku, tedy potrubí, jímž se voda vrací od radiátorů ke kotli. Vypněte topení, v suterénu uzavřete přívod a zpátečku. Pak hadicí od odpadu vypusťte stoupačku – potrubí, jímž voda stoupá od kotle k radiátorům. Na všech radiátorech otevřete regulační ventily a v posledním i ten odvzdušňovací. Vodu napouštějte zpátečkou aby vytlačila vzduch nahoru. Jakmile z odvzdušňovacího ventilu teče voda, zavřete ho a pusťte v suterénu přívod.

2.Odvzdušnění podlahového topení

Pokud máte doma podlahové topení, otevřete dvířka rozvaděče. Najděte odvzdušňovací ventily, které mohou být na šroubek. Ten povolte proti směru hodinových ručiček. Počkejte až přestane foukat vzduch a objeví se voda. Pak ventily uzavřete. některé typy podlahového topení se odvzdušňují automaticky, takže se o ně nemusíte starat.

zdroj: Foto: shutterstock, text: Filip Grygera


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Informace

Stránky vytvořila a o jejich správu se stará společnost: 

logo levné stránky