Barvy v obývacím pokoji

Obývací pokoj je místností, v níž trávíme asi nejvíce času. Přijímáme v něm návštěvy a zároveň je místem, kde relaxujeme po náročném dni. Při výběru barev bychom tak měli být pozorní, protože výrazným způsobem ovlivňují atmosféru obývacího pokoje a rovněž se postarají o jeho prostorové vnímání.

V obývacím pokoji můžeme trochu popustit uzdu fantazii a s barvami si pohrát více, než v jiných místnostech v domě. Není nutné se držet jen několika základních barev, ale nabízí se prakticky nekonečné kombinace. Tak záleží pouze na našem vkusu, jaký nádech obýváku dáme.

Aby vše ladilo 

Jedním ze základních pravidel je, že stěny v obýváku by měly mít spíše tlumené odstíny teplejších barev, které jsou elegantní a vzbuzují příjemné pocity. To ovšem neznamená, že do obýváku nepatří barvy jako modrá, zelená či fialová, jen není dobré s nimi příliš experimentovat. Je třeba pamatovat na to, že stěny v obývacím pokoji by měly ladit s nábytkem, textiliemi a dalšími doplňky, aby byl dodržen ucelený ráz pokoje. Takže například kombinace bílých a světle modrých stěn vypadá velmi efektně, ale je dobré je sladit i s nábytkem, který by měl být nejlépe opět bílý. Jestliže jste se rozhodli pro použití základních barev na stěnách, jako je bílá, smetanová či šedivá, neměli byste k nim přiřazovat výrazně barevné doplňky, je dobré je doplnit spíše nábytkem v různých barvách dřeva. Dosáhnete tak nevtíravé harmonie tlumených přírodních tónů.

Jak barevně sladit obývací pokojZáleží i na světových stranách 

Barvy do obývacího pokoje je třeba vybírat podle toho, jak chceme, aby na nás působil. Pomocí barev totiž můžeme navodit pocit tepla nebo naopak chladu. Pokud je náš obývák orientován na západ či jih, klidně mu můžeme dopřát studené kombinace barev. Na řadu tak přichází modrá, zelená a šedá. Například modrá barva je vhodná také pro dobrou koncentraci, ale pokud ji na sebe necháme dlouho působit, můžeme snadno sklouznout k zasněnosti. Pokoj v těchto barvách bude krásně prosluněný po více než polovinu dne.

Tmavé pokoje, které jsou obráceny na sever, či východ bychom měli naopak proslunit pomocí teplých barev, jako je žlutá, okrová, oranžová a podobně. Například oranžová může pomoci vytvořit příjemné klima, ale může také zneklidňovat, protože probouzí instinkty. Záleží tedy na nás, jaký k ní máme vztah. Někteří lidé se dokonce cítí nejpříjemněji v obývacích pokojích s hnědými stěnami, protože na ně takovýto prostor působí uklidňujícím dojmem.

Syté barvy jen s mírou 

Pokud toužíte po sytých a výrazných barvách, klidně je do obývacího pokoje aplikujte. Je však dobré to s nimi příliš nepřehánět, rozhodně by se neměly používat na všechny stěny, ale pouze na jednu, nejvýše dvě. V případě interiérů s vysokými stropy by daná barva neměla být dotažena až ke stropu. Velký pozor bychom si měli v obývacím pokoji dávat zejména na červenou, která sice patří k teplým barvám, ale je až příliš intenzívní. Příliš mnoho červené barvy může na některé lidi působit nepříjemně až vtíravě. Rovněž pokud chcete, aby váš obývák byl místností k odpočinku, nebude červená barva nejvhodnější, protože je barvou vitality a aktivity a podporuje intelektuální činnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno