Blog magazín o bydlení a zahradě
Jste zde:  / NEJNOVĚJŠÍ / Odborné články / Poradna / Zpřísnění podmínek pro hypotéky v roce 2015?

Zpřísnění podmínek pro hypotéky v roce 2015?

hypotéky hypoteční banka

Ve Spojených státech amerických i v některých evropských zemích se během finanční krize v minulých letech ukázalo, že k ní významně přispěl úvěrový boom. Lidé snadno získávali velké půjčky, ceny nemovitostí pak stoupaly, klienti přestali stoprocentní hypotéky splácet. Když ceny nemovitostí klesly, zůstaly bankám nemovitosti s nižší hodnotou. Tomu se snaží v USA, ve Velké Británii, ve Francii, Švédsku a dalších zemích po předchozích zkušenostech zabránit. Podobné kroky připravila i Česká národní banka.

Omezení stoprocentních hypoték

V České republice není situace tak vážná, experti se domnívají, že hypotéční banky žádné omezení vlastně nepotřebují. Podíl stoprocentních hypoték je asi 15% z celkového objemu uzavřených hypotéčních smluv. Některé hypotéční banky ani tuto možnost nenabízejí. Finanční odborníci se však obávají nečekaného nárůstu v případě, že by se hypotéční banky snažily na tento typ nalákat nové klienty.

Opatření České národní banky

České hypotéční banky se snaží samy úspěšně regulovat poskytování hypotéčních úvěrů, u stoprocentních hypoték kladou velký důraz na bonitu klienta a tyto hypotéky poskytují s vyšší úrokovou sazbou. Přesto se Česká národní banka rozhodla pro opatření, kterými se snaží předejít krizovým situacím, jež nastaly v jiných zemích.

Co nás čeká v příštím roce?

Po oživení realitního trhu začaly růst spolu se zájmem investorů i ceny nemovitostí. Od centrální banky se očekává určení „hypotéčního stropu“, tzn. že hypotéční banky poskytnou hypotéky maximálně 85-90% z ceny nemovitosti. Klienti pak budou muset mít nějaké úspory na zbytek. Zároveň je třeba zajistit, aby si klienti nepůjčovali zbytek potřebné částky od pochybných splátkových firem. V každém případě jde o udržení stability bankovního sektoru, aby nedošlo k jeho zhroucení jako jinde ve světě.

PARTNER: hypoteční bank logo


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení

mikroslužby