jak topit a ušetřit

Náklady na topení tvoří podstatnou část útraty za bydlení a tak s nejistotou vyhlížíme každoroční vyúčtování. Poradíme vám, jaká opatření podstoupit, aby jste se faktury nemuseli bát.

Ideální teplota v místnosti

Pro naše zdraví není vhodná příliš přetopená místnost, i když máme rádi teplo. Proto vás možná překvapí, že správná teplota je kolem 21 až 22 stupňů Celsia. V noci může být nižší a v ložnici pro zdravý spánek postačí 18 stupňů. Pokud máte možnost, je výhodné investovat do termostatu s časovačem, který vše ohlídá za nás.

Pusťte domů čerstvý vzduch

Větrání je nutné, a to i v chladném počasí. Větrat musíme však krátce a intenzivně, zhruba deset minut. Za tuto dobu se nám v bytě vymění vzduch za čerstvý, ale stěny se nestihnout ochladit, takže nebude dlouho trvat opětovné vyhřátí. A dokonce čerstvý chladný vzduch se ohřívá rychleji. Na větrání opravdu v zimě nezapomínejme, předejdeme tak tvorbě plísní, hlavně v místech, kde dochází ke „srážení“ chladného vzduchu s teplým.

Správný domácí oděv

Je příjemné obléci si to, v čem se cítíme nejlépe. Ale v zimě musíme oblékání přizpůsobit praktičnosti. Pokud nechceme platit zbytečné peníze za to, že si chodíme v šortkách, musíme náš šatník upravit teplotě – takže hrubé ponožky, bačkory, kalhoty, mikina a u televize se můžeme tulit pod hřejivou dekou.

Dovolte teplu proudit

Když už topení zapneme, dovolme mu, aby nám naši klícku mohlo vyhřát :

  • záclony přesahující topení brání proudění teplého vzduchu. Jejich délka by měla končit nad topením
  • nábytek před topidlem, například gauč, je obrovskou překážkou a zadržuje nám skoro veškeré teplo. Při zařizování pokoje proto vždy mysleme i na tuto skutečnost a zvolme pro ně jiné místo, tak aby prostor zůstal volný
  • hliníková folie za topením nám bude odrážet teplo zpět do místnosti a zamezí tak jeho ztrátám
  • prach usazený na radiátoru pravidelně odstraňujme, i ten brání v proudění tepla
  • radiátor potřebuje pravidelné odvzdušnění – jakákoli vzduchová bublina způsobí nerovnoměrné ohřívání

Zima je nezvaný host

Nedejme zimě šanci, dostat se k nám :). Plastová okna jsou skvělou překážkou, ale i ony potřebují pravidelnou údržbu a seřízení, hlavně před zimou. A i žaluzie či rolety nám pomohou – ve dne je vytahujeme, aby sluníčko pomohlo s vyhřátím a večer zatahujeme, aby fungovaly jako stoper chladu.

Výběr dodavatele tepla

Dost podstatný vliv má cena dodávané suroviny. Opravdu důkladně rozmýšlejme před změnou dodavatele, neukvapujme se a vše důkladně prostudujme. Dobré je se také poradit, zeptat se na zkušenosti známých, sousedů, abychom nenaletěli vidině velkého ušetření.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno