sreality.cz se propadají

To co se předpokládalo již delší dobu se stává skutečností. Sreality.cz se propadají na trhu a počtem inzerovaných nemovitostí  se jedničkou na trhu stávají konkurenční realitní servery. Sreality.cz ještě v říjnu 2013 inzerovali přes 177000 nemovitostí v prosinci po zavedení nového ceníku mají něco málo pod hranicí 156 tisíc nemovitostí a řadí se s počtem inzerce až na třetí místo za realitní portál Realhit.cz a Realitymix.cz. Nicméně server Sreality.cz neinzeruje všechny nemovitosti, psali jsme o tom začátkem prosince kdy jsem zkoumáním přišli k neskutečnému závěru a to: že sreality jakoukoliv nemovitost, která má v rubrice pořadové číslo 30001 a vyšší neinzerují i přesto že poplatky za inzerci uplatňují. I právě z tohoto hlediska je nutné přibližně 11% všech nemovitostí jaksi odepsat a dostaneme se na zajímavé číslo, které sreality veřejně prezentují a to je něco málo přes 142 tisíc nemovitostí. Sreality tak jednoznačně ztratili pozici jednotky na trhu co do počtu inzerce a nabídky.

Několik málo čísel ke dni 29.12

Pozice na trhuPočítadlo vložených inzerátůPočet skutečně inzerovaných inzerátů
1. Realhit.cz158 569158 569
2. Realitymix.cz156 628156 628
3. Sreality.cz155 937142 758
4.Českéreality.cz140 401140 401
5. Eurobydleni.cz133 660 133 660
6. Viareality132 785132 785

Tabulka byla vypracovaná na základě dat jednotlivých serverů ke dni 29.12.2013

Dnes ještě není možné s určitostí říct, jestli se Sreality.cz totálně propadnou a stanou se tak pouze předraženou službou na čele s arogantním manažerem pánem Janem Mertlem a jeho kolektivem obchodních zástupců.

Naše redakce v měsíci říjen a listopad požádala celkem 1173 Realitních kanceláři o vyplnění dotazníku, který měl ukázat pravdu o srealitách a udělat si tak obrázek o tvrzení Jana Mertla, který se na výtky RK vyjádřil:

27 % nemovitostí nabídnutých přes Sreality.cz nalezne svého nového majitele do 3 měsíců a 46 % do půl roku. Téměř polovině realitních makléřů generují Sreality.cz až 89 % poptávek.

Pravda je zcela jinde a máte možnost se přesvědčit o tom co si jednotlivé RK myslí, když nejsou dotazníkem obtěžované přímo od jejich „chlebodárce“ Sreality.cz. Rozdílné názory jsou opravdu tak markantní, že by měl manažér pomýšlet o hledání nového a lepšího místa, které mu sedne.

prodej pronájem přes sreality.cz1. Prodej a pronájem nemovitostí prostřednictvím serveru Sreality.cz.

Tady hned vyvrátíme tvrzení manažera pána Mertla o kvalitách služeb. Z celkového počtu 829 doručených a vyplněných dotazníků se pro jednotlivé možnosti vyjádřilo  100%, tedy plný počet respondentů.  Celých 65% oslovených RK čekalo na prodej nebo pronájem více než 6 měsíců, nebo nemovitost nenašla svého kupce, nájemce!. Pouze 18% RK vyslovilo zkušenosti s pronájmem a prodejem do 3 měsíců a pouze 17% prodalo nebo pronajalo svou nemovitost inzerováním do 6 měsíců. Tedy o celých 38% méně než popisuje pán Mertl ve svých statistikách, které dělal na 19% evidentně spřízněných Realitních kancelářích.

statistika procento poptávek z sreality.cz2. Procento poptávek prostřednictvím serveru Sreality.cz

Tady opět narážíme na zajímavé číslo pána Mertla, který dle svých statistik tvrdí, že až 89% všech poptávek klientům generují právě Sreality.cz. Nám se podařilo zjistit úplně jiné čísla a věříme, že na tom rozhodně něco pravdy bude. Za objem poptávek do 50-ti procent ze všech realitních serverů se vyslovilo celých 87% dotazovaných kanceláří. Ano čtěte správně celých 87%. Pouhé 2% vyjádřilo souhlas s pánem Mertlem o generování poptávek v měřítku vyšším než 80 procent ze všech serverů. Někde se asi stala chyb, že pane Mertl.

statistika kvalita sreality.cz3. Kvalita portálu Sreality.cz a náklady klientů.

Tady u této otázky naše redakce popravdě doufala že inzertnímu serveru sreality.cz ještě někdo věří a považuje jej za kvalitní. Skutečnost však naše očekávání zabila a na přehled se můžete podívat. Více jak polovina (přesněji 443) z celkového počtu  zařazených RK do statistiky  považuje kvalitu portálu sreality.cz jako dostatečnou nebo nedostatečnou. Pouhých 115 hlasů si rozdělil portál mezi hodnocení stupnice výborný a chvalitebný. Samozřejmě s kvalitou jsme měli zájem porovnat i cenu a ta dopadla ještě hůře. Pouhých 120 realitních kanceláři je spokojeno jak se službou tak cenou a udělilo tak lepší známku než dobrý. Není od věci zmínit že ze statistiky se jedná zejména o větší realitní kanceláře, kterých se zdražení dotkne jen okrajově nebo vůbec.

statistika hodnocení nového ceníku sreality.cz4. Hodnocení podpory Sreality.cz a nového ceníku platného od 1.12.2013

Rozhořčení realitních kanceláři je očekávané a dává tak jasně najevo co si myslí o novém ceníku sreality.cz a jak je to s jejich vlídnou podporou. Celkem 690 realitních kanceláři z počtu 829 vyjádřilo nesouhlas s novým ceníkem a ohodnotilo je známkou 4 a 5. Pouhých 94 kanceláří ceník přijalo v poklidu a 55 se rozhodlo nerozhodlo a volilo zlatý střed. Naopak s podporou a komunikací sreality to vře a jejich arogantnost je jim mnohdy vyčtena na nejednom realitním fóru. Až 514 realitních kanceláři vyjádřilo nesouhlas s jejich podporou a označilo ji jako dostatečnou případně nedostatečnou.

statistika platba na sreality.cz5. Náklady na inzerci a původní platba za registraci na sreality.cz

Manažér sreality.cz Ján Mertl na blogu sdělil zajímavou skutečnost, kterou se snažil usměrnit debatu proč inzertní server zdražuje a proč to nebude mít tak strašný dopad na realitní kanceláře. Mimo jiné uvedl že kvartální registraci tedy 4 x 7.500 za rok platila většina realitních kanceláři a tedy rozložení ceny inzerce nebude mít dopad nakolik oproti roční uhrazené registraci v částce 24000 realitní kancelář ušetří 25%.

Naopak nám se podařilo zjistit, že až 60% realitních kanceláři využívalo platbu ročně a pouze 33% využilo platbu rozdělenou na kvartál. Kde je tedy pravda a kdo lže? Oslovených 829 realitních kanceláři, nebo manažér sreality.cz pán Mertl aby si obhájil zvýšení ceny inzerce?

statistiky kolik ročně investuje rk do srealit.czZajímavé je taky zjištění kolik procent hrubého ročního výdělku realitní kanceláře odevzdají na inzerci právě srealitám která je nefunkční, předražená a snad konečně na pokraji úpadku. Přesně   37% kanceláři pravidelně živí sreality.cz 15-ti procenty svého hrubého ročního příjmu a dalších 32% každoročně dopřeje srealitám ještě více ze svého hrubého příjmu než jen 15%.

hodnocení realitních inzerentů6. Hodnocení jednotlivých realitních portálu

V tomto případě zvolila redakce pouze tři možností které bylo možné v dotazníku vyplnit. Účelem bylo jednak vyjádřit buď plnou spokojenost, nerozhodnost, nebo nespokojenost a jednoznačně vyjádřit svůj postoj k danému servru. Celkem bylo zařazeno 8 lídrů v realitní inzerci a výsledky nejsou nijak překvapivé. Sreality.cz propadli na plné čáře a pouze 165 z 829-ti kanceláři je spokojeno se službami sreality.cz, naopak 425 vyjádřilo nespokojenost a jako jediný server tak dostal více jak 52% negativních hlasů. Naopak nejvíce spokojení jsou uživatele se serverem v pořadí realhit.cz, realitymix.cz, českéreality.cz.

jaké společnosti inzerují na sreality.cz7. Počet inzerovaných nemovitostí na sreality.cz

Zajímalo nás taky jaké je statistické rozdělení co do počtu inzerátů na portálu sreality.cz. Na naše překvapení až 75% realitních kanceláři disponuje malou inzercí to znamená od třiceti do maximálně 500 inzerátu měsíčně. Pouhých 23% oslovených má více jak 1000 inzerátu měsíčně. Je zde namístě taky upozornit, že cenová relace právě u inzerce 10 až 100 inzerátu je nejvíce prodražená a dle ceníku tam je rozsah navýšení až 57% ceny oproti původnímu ceníku. Naše redakce o tom psala v článku Komu zvoní hrana…. Jak je vidět managmet sreality.cz se hrubě pustil právě do těch společností kterých rozsahem malého počtu inzerátu právě nejvíce inzeruje na portálu  a podražil jim inzerci aby zisk byl co největší.

arogance srealit, nejčastější výtka8. Seznam nejčastějších výtek portálu sreality.cz?

Jako perličku nakonec dáváme k náhledu statistiku nejčastějších výtek, které na adresu sreality.cz, manažera Jána Mertla  jeho spolupracovníku i obchodních zástupců vyřklo přesně 829 realitních kanceláří. Obrázek a úsudek si můžete udělat sami. Přejeme vám jen kvalitní realitní servery, milou a příjemnou podporu a hodně sil postavit se srealitám v novém roku 2014.

 

Upozornění: Jakékoliv podklady použité v tomto článku je zakázáno zveřejňovat bez svolení redakce. Výběr realitních kanceláři byl náhodný a rozsah nebo počet inzerce při výběru nehrál žádnou úlohu.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

  1. Divím se, že je eurobydlení až na pátém místě… jakmile jsem narazila na jejich web, tak jsem z toho byla nadšená, ze všech, co jsem vyzkoušela, mi sednul nejlépe. Dobře se mi tam orientovalo a byly tam zajímavé nabídky… často se to opakuje, ale tam jsem našla za nižší ceny byty, které jinde v tu dobu dobu nebyly, navíc to jednání s nimi později bylo skvělé. Myslím, že je jen otázkou času, než se probojují na lepší místa 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno