jak zařídit kuchyň

Do kuchyně z celého bytu investujeme nejvíc a taky spolu s koupelnou patří k těm místnostem, které když měníme tak z gruntu. Chystáte-li se právě na proměnu vaši stávající kuchyně nebo zvažujete zcela nové bydlení, projděte si následující rady. Poučený laik zmůže více.

Standardní výška pracovní plochy

– je 90-92 cm, prostor mezi spodními a horními skříňkami 50-55 cm, celková výška kuchyně 210-220 cm. Hloubka pracovní plochy 60 cm, hloubka horních skříněk 32-34 cm, výška kolem 70 cm. tloušťka korpusu i dvířek nemá být menší než 1,8 cm – z důvodu větší stability a funkčnosti kování.

Kvalitní kování v kuchyni

Zásuvky by měly mít plnovýsuv s dotahem/ s tlumením (zásuvka se vysune v celé své hloubce a při zavření se sama dovře). Horní skříňky mají několik druhů otevíracích mechanismů – s těmi vás určitě rád seznámí výrobce kuchyně, stejně tak s tvarem a typem úchytek.

Bude součásti kuchyně varný ostrůvek?

(samostatný díl, který se dá obejít ze všech stran a na němž je umístěná varná zóna), pak je nutné počítat s přívodem elektrického kabelu k varné desce, nejlépe v zemi a poté prostorem skříněk až k varné desce. Při rekonstrukci, kdy už zásah do podlahy není možný, lze kabeláž stáhnout ze stropu pomocí kuchyňského stojanu.

Ukládání potravin

je nevhodnější do samostatné spíže (která je v blízkosti kuchyně a má odvětrávání) nebo do skříně, jež je součásti kuchyňské sestavy. Tato skříň může být vybavena různými výsuvnými systémy, jejichž výběr je také vhodné konzultovat s odborníky – někdy je potravinová skříň umístěná na takovém místě, kde je výsuvný systém zbytečný.

Zvažujete barový pult?

– jeho standardní výška se pohybuje od 110 do 120 cm a je vhodné si výšku vyzkoušet a přizpůsobit celkovému uspořádání kuchyně. Bude-li barový pult sloužit i jako jídelní místo, jeho šířka by měla být minimálně 30 cm. nezapomeňte na vhodné barové židle.

Spotřebiče do kuchyně

jsou samostatná kapitola, které je třeba také věnovat pozornost. Myslete jak na hlavní spotřebiče (trouba, mikrovlnná trouba, myčka, varná deska, odsavač par, lednice), tak na střední spotřebiče, které je třeba někam ukládat (domácí pekárna, kávovar aj.), Svůj prostor potřebují také drobné spotřebiče, bez kterých se někteří při práci v kuchyni neobejdou – kráječ, šlehač, mixér, varná konvice a mnohé další. Zvažte, které z nich potřebujete mít při ruce a které mohou být uloženy ve skříni.

Podlaha v kuchyni

– už dávno neplatí, že musí být dlažba nebo linoleum. Velmi praktické a velmi příjemné jsou třeba vinyl, marmoleum nebo i lepená dřevěná podlaha.

Jídelní stůl v kuchyni

je mnoha tvarů a rozměrů. Rozmyslete si, zda potřebujete rozkládací stůl, pokud ano, tak pro kolik osob. Pro čtyřčlennou rodinu stačí jídelní stůl dlouhý 140 cm. Kvalitní židle jsou samozřejmostí a jejích pohodlnost si vyzkoušejte, než ji koupíte.

Varná deska

  • samostatné varné desky a varné desky v kombinaci s troubou
  • elektrické varné desky, plynové varné desky. indukční a kombinované
  • další z možností je systém DOMINO (hodí se do větších kuchyní), kde je několik druhů varných desek o šířce 30 cm podkládaných vedle sebe (například indukce, wok, gril)
  • jiné: součásti vybavení varné zóny může také být vestavěná fritéze nebo např. Tepan (nerezová deska kruhového nebo obdélníkového tvaru vhodná ke grilování, smažení, dušení a flambování)

Digestoř / odsavač par

Aby digestoř správně fungovala, je důležité její umístění, velikost a její výkon (jaký objem vzduchu je digetoř schopná z místnosti odsát za hodinu, výkon se vypočítá dle objemu místnosti)

Možnosti odsávání:

  1. recyklační na filtry (vzduch je po přefiltrování vrácen zpět do místnosti, filtry musíme měnit)
  2. vnější odtah ( vzduch je vyveden z místnosti ven odtahovým potrubím, buď šachtou nebo komínem)

Výška umístění digestoře nad varnou deskou se volí dle typu varné desky: e elektrické je to 55 – 65 cm, u plynové 70 – 75 cm.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]

Foto: Kuchnieportal


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno