Nezávislý realitní makléř Peter Lacek

Realitní kanceláře, zprostředkovatelé a makléři. Odborníci i pseudoodborníci, kteří se pod vidinou velkých peněz snaží poskytovat služby kvalitní i ty méně kvalitní. Radu, kde najít toho pravého realitního makléře nebo tu kterou realitní kancelář, vám asi nedáme, seznámíme vás však s člověkem, který v tomto oboru působí už nějaký ten pátek a jak sám říká, Nepracuje pro realitku, ale pro lidi.
Palladium, příjemná kavárna v přízemí plná lidí a naproti mně sedí usměvavý nezávislý realitní makléř Peter Lacek. Jeho služby jsou standardní, často však přesahují meze obvyklé spolupráce s realitní kanceláří. Slova, která vyslovuje s měkkostí, dávají jasně tušit, že se jedná o „jinozemce“.
Redakce: Podle vyjadřování je zřejmé, že nejste rodilý Čech, co vás sem přivedlo?

p. Lacek: To máte pravdu, původně jsem ze Slovenska, zhruba 20 let zpětně se jaksi neřešilo Slovák Čech, každý každému rozuměl. Do ČR jsem přijel v roce 2001 a od té doby tady pracuji, podnikám a neřeším zemi, v podstatě jsem byl vždy Čechoslovák.

Jste, jak o sobě tvrdíte, nezávislým realitním makléřem. Co je pro vás největším omezením při práci s klientem, majitelem nemovitosti?

Největším omezením od klienta je mé vlastní omezení. Mám rád styl práce, na který jsem zvyklý, který má svůj smysl a taky ověřený účinek. Tvrdohlavost některých majitelů mi brání v úspěšnosti, ale bohužel také jim. I když se ve své podstatě jedná o vztah zaměstnavatel zaměstnanec, kde já jsem v té druhé pozici, přesto zkušenosti a přehled realitního trhu mi dávají jakési nepsané právo upozornit majitele například na nevhodně stanovenou výši ceny, nekorektnost smlouvy i právní chyby, kterých se dopouští při prodeji nebo pronájmu nemovitosti. Mým zájmem je chránit hlavně majitele, ale ve chvíli, kdy si zamane jakýkoliv nevhodný krok, je těžké jeho tvrdohlavost přebít a obchod musí proběhnout v souladu s právním řádem ČR. Nicméně zatím se mi to v 95 % případů podařilo úspěšně zvládnout.

Jak jste se dostal k práci realitního makléře?

Původně jsem pracoval z domova, řešil jsem webdesign. Bohužel tato práce nebyla o kontaktu, byla pouze virtuální, což mi bránilo v nějakém pohledu na lidi. Já jsem společenský člověk, baví mě mluvit, řešit problémy, jednat, mít jednoduše frmol a hektický den. Proto jsem se přihlásil na konkurz do jedné RK, kde jsem „zřejmě“ uspěl a pracoval tam cca 2 roky. Poté jsem odešel.

Proč jste kancelář opustil, měl jste už v té době myšlenku na založení svého byznysu?

V podstatě jsem nikdy neuvažoval, že se odtrhnu, nebo opustím RK, ale situace v realitním trhu je šílená. RK nabírají kohokoliv, kdo se jim na inzerát přihlásí. Vysoká fluktuace lidí, kteří to jednoduše nezvládají. Já jsem za celou tu dobu ve své kanceláři zažil asi 15 makléřů na střídačku. Vždy nové lidi, nezkušenost, v podstatě i naivita, se kterou přišli. Nespolehlivý makléř jedinou chybou poškodí celou kancelář a pak trpí všichni makléři s touto značkou. Chtěl jsem prostě nezávislost a jiný přístup, nebavilo mě každé pondělí skládat účty, kolik jsem nabral nemovitostí, co jsem prodal, pronajal a kolik bude provize, aby majitelé v duchu mohli udělat propočet 80 % nám a 20 % tobě. Proč mám živit někoho, kdo mi kromě židličky v kanceláři nic jiné nedal? Navíc přístup kterékoliv RK je prostě sobecký, vše se řeší soudy, doložkami, jen aby vytěžili maximum na klientovi, a to se mi příčí.

Chcete říct, že realitní kancelář vám nic nedala? Myslím tím zázemí, nějaké prostředky a podobně? Vše jste si musel zabezpečit sám?

Ale samozřejmě, že dala, dala mi kancelářskou židličku, stůl, notebook. Ale to mám i doma. K tomu není nutné platit majitele realitní kanceláře. Po odborné stránce mi nedala opravdu nic. Dnes se občas s úsměvem podívám na stránky té RK, kde jsem pracoval a neustále vidím koloběh života, nové a nové lidi. Věta „makléři procházejí důkladným školením“ je opravdu úsměvná a kromě sledování hovorů, jak si vedeme při nabírání nemovitosti, jsem se ještě naučil, jak vyfotit a nacentrovat bílou barvu. No samozřejmě to zlehčuji, nějaké základy na vyplňování dokumentů, smluv jsem dostal. Nicméně všechno jsem si nastudoval sám. Sleduji veškeré novinky v oblasti zákonů, jejich novelizací, prostě neujde mi nic. Sleduji i kauzy jednotlivých RK, nespokojené klienty, jejich problémy.

Proč zrovna nezávislý realitní makléř. Proč si neotevřít svou RK, kde budete jednat tak jako jste si představoval a v klidu domova budete sledovat stav na účtu.

Protože chci být opravdu nezávislý, nechci mít pod sebou lidi, kteří myslí jinak než já. Své myšlení, postoj a lidskost nemůžete někomu dát, můžete ho naučit to, co chcete, ale makléř nikdy nebude vystupovat jako vy. Nikdy. Nálepka „nezávisláka“ mi už zůstane a asi se jí nezbavím, ale nelituji. Právě pro svou nezávislost mě oslovují obyčejní lidé, kteří jsou v koncích, potřebují poradit s exkluzivitami u realitek, různými pokutami, oslovují mě deníky ze Slovenska, televize z ČR k ohodnocení nemovitostí, různým rozborům a článkům, protože mám jiný nezávislý a objektivní pohled na tento trh. Nezastupuji ani klienta, ani médium. A budete se divit, opravdu není pro mě důležitý stav konta. Nejednou jsem upustil od provize při pronájmu, protože jsem to tak jednoduše chtěl udělat. Mám možná nejnižší provize při prodeji nemovitostí, protože to tak cítím. Chci si vzít peníze jen za skutečně vynaložené náklady a něco málo navíc. 5 % plus DPH u realitek je šílenost, u pětimilionového prodeje je to dalších 300 tisíc korun navíc. Co ta realitka udělá jinak než já? Inzerci má stejnou, právní služby jsou dané tabulkovou hodnotou a jsou zhruba stejné, ne-li levnější pro RK, zápis na katastru stojí stejně mě i realitku.

V čem vidíte největší rozdíl mezi Vámi a realitní kanceláří? Co pro klienta děláte jinak?

V základu je rozdílů opravdu dost. Mimo standardní služby, které jsou samozřejmostí, nabízím hlavně jiný přístup. Každý klient je klientem na 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Někde jsem nedávno četl článek o reklamě jedné realitní společnosti, která prodá nebo pronajme každé dvě minuty nemovitost. Ve výsledku nakonec jejich mluvčí sdělila, že ve výpočtu se jedná jen o pracovní dny a 8 hodin denně. Ale makléř nesmí dělat 8 hodin denně, musí být k dispozici kdykoliv. Já dělám od rána od 7 hodin a končím kolem půl jedné v noci. Je to náročné na čas, ale s tím jsem do toho šel. Nemám výmluvy, že o víkendu jsem na hradě, nebo nepracuji. Klienti vědí, že když napíší email, mají odpověď téměř ihned kdykoliv bez rozdílu, jestli se jedná o pátek nebo svátek. Navíc neřeším exkluzivity, proč majiteli upřít vlastnické právo a omezit mu nakládání s vlastní nemovitostí dle svobodné vůle? Mé služby jsou jiné i v pohledu na věc. Případ nekončí pronájmem nebo prodejem, postupně časem kontaktuji klienty a informuji se, jestli nejsou problémy. Zpětná vazba je pro mě důležitá.

Kde získáváte klienty? Jak náročné je podle vás věnovat se realitám?

Klienti si mě najdou, nehledám je. Důležité je mít jméno a kvalitní služby, prodáte nebo pronajmete nemovitost a už to jede. Spokojený majitel o mé práci řekne kolegovi, ten něco hledá a osloví mě. Samozřejmě na čas je tato práce náročná. Omezuji své portfolio nabídek na takovou úroveň, abych každý obchodní případ dokázal dokončit. Některé nabídky musím odmítnout z důvodu duplikace na internetu. Nabídka inzerovaná pěti kancelářemi není pro mě zajímavá a svůj čas raději věnuji klientovi, který si jej zaslouží. Jak říkám, reality dokáže nabrat každý průměrný člověk, který umí psát a fotit, postarat se o jejich pronájem nebo prodej jen někdo. Nikdy nedokážu pochopit makléře, kteří mají ve své nabídce 120 nemovitostí. To technicky ani jinak není možné ohlídat. Jedna nemovitost strádá na úkor té druhé. Ale to jsou ty soutěže o nejlepšího makléře měsíce, roku.

Máte nějaké odborné vzdělání nebo certifikáty k této činnosti?

Podívejte se, certifikát prvního, druhého nebo třetího stupně, k čemu to je? To je zase a opět jen politika realitních kanceláří k motivaci makléřů. Makléř s certifikátem třetího stupně vypadá na internetu lépe. Já si také můžu dát nálepku uživatel level 1, 2 nebo tři. Stejně klient neví, co je obsahem. Kdysi v minulosti bylo na vojně soutěžení o vzorného vojáka stupeň jedna, dva a snad i tři. No a dnes se tento odznak prodává na internetu za dvě koruny, protože nemá žádnou hodnotu a přesně takovou hodnotu mají i jednotlivé certifikáty. Školení dvě hodiny někde v kanceláři ještě z makléře neudělá odborníka v této problematice.

Jaké jsou podle vás největší problémy při obchodech s nemovitostmi?

Zásadní je nabídka versus poptávka, alespoň tady v Praze. Byty se staví, Praha je napůl rozkopaná, kde se staví nové kanceláře. Bohužel poptávka není tak vysoká a vše stojí nevyužité. Druhý problém je samotný majitel. Nabídne nemovitost pěti kancelářím s vidinou rychlého pronájmu a kanceláře si dle libosti upraví popis, cenu. Vidět na internetu pod sebou jednu a tu samou nemovitost pětkrát s jinou cenou a popisem, je obtížné zobchodovat. Tyto nabídky ze zásady slušně odmítnu, protože vím, že na internetu budou ještě dlouho. Nemám zájem svůj čas a peníze investovat do nemovitosti, kde si samotný majitel nedokáže udělat pořádek.

Máte nějaké plány do budoucna?

Určitě mám, je jich několik. Plánuji vytvoření serveru, kde si budou majitelé inzerovat své nemovitosti zdarma. Slovem zdarma myslím opravdu zdarma. Zvažuji už nějakou dobu udělat na svých stránkách realitní a právní poradnu pro klienty i neklienty a zdarma. Řeším poskytování hypotečních služeb ve své vlastní režii a momentálně hledám vhodného a spolehlivého partnera. Chci, aby tato služba byla opravdu kvalitní a abych se za ni mohl zaručit svým jménem.
logo peter Lacek

Rozhovor připravil: Roman Laman


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno