cena plastových oken

Pokud právě vybíráte plastová okna, určitě se na vás z mnoha stran valí nejrůznější slevy a akce. Samozřejmě, cena je při rozhodování jedním z klíčových faktorů. Určitě byste se ale neměli dát zlákat jen úplně nejnižší částkou. Protože pravda je taková, že kvalitní plastová okna, která dobře izolují, zkrátka za pár stovek nepořídíte. Ptáte se, jaká by tedy měla být odpovídající cena? Vzhledem k velké rozličnosti plastových oken ji nelze určit přesně. V následujícím článku se ale dozvíte o deseti faktorech, které mají na cenu plastových oken největší vliv.

1. Rozměry okna

Stejně jako u mnoha jiných produktů platí jednoduchá poučka – čím větší, tím dražší. Šířka i výška se měří ode zdi ke zdi, přesné měření provádí technik od dodávající firmy. Pozor však – rozměry okna, zvláště pokud jej chcete otevírat, nelze natahovat donekonečna. Hlavním důvodem je velká hmotnost zasklené plochy.

2. Počet křídel

S rozměrem úzce souvisí i počet křídel. Jak už bylo zmíněno, pokud potřebujete zasklít velkou plochu, je z hlediska praktičnosti a funkčnosti potřeba zvolit větší počet křídel. A více křídel znamená vyšší cenu.

3. Atypičnost tvaru a rozměru okna

V dnešní době je už možné udělat plastová okna nejrůznějších tvarů a netypických rozměrů. Je ale nutné počítat s tím, že pokud bude okno například kulaté či trojúhelníkové, cena bude vyšší než u běžného obdélníkového okna.

4. Typ použitého profilu

Významně cenu plastových oken ovlivňuje typ profilu. Nejen jak vypadá vzhledově, například jestli má předsazené křídlo – okapnici, ale také jaký je použit materiál a jaká je technologická výroba. Pro cenu určující je také hloubka profilu – čím je rám hlubší, tím bývá okno dražší.

5. Počet komor

Při diskusi o plastových oknech se často zmiňuje, kolika komorové okno je. Počet komor totiž významně rozhoduje o tom, kolik do interiéru vnikne chladu. Je sice pravda, že osmikomorové okno bude výrazně dražší než třeba tříkomorové, ale nenechte se hned odradit vyšší cenou. Díky většímu počtu komor a také kvalitnímu profilu totiž bude okno lépe izolovat, takže ušetříte na spotřebě energie. A s okny strávíte spoustu zim.

6. Typ zasklení

Většinu okna tvoří sklo, a tak není divu, že i to má na cenu okna výrazný vliv. Přesněji se jedná o typ zasklení. Standardně se používá dvojsklo, tedy dvě tabule skla. Pokud byste izolační vlastnosti chtěli vylepšit, doporučuje se použít trojsklo, které ale pak cenu okna navýší.

7. Typ kování

Zavírání, otevírání, větrání. Při tom vše je potřeba kování. A při této položce není dobré být velký skrblík. Kvalitní a zákonitě i dražší kování totiž zvyšuje životnost oken, bezpečnost uživatelů a snižuje nutnost na dodatečné seřizování a servisování po montáži.

8. Barevný dekor

Samozřejmě, že při výběru oken se nedíváte jen na jejich funkčnost a izolační vlastnosti, ale také na design, nejčastěji na barevné provedení. Nejméně zaplatíte za plastová okna, která budou v bílé barvě na venkovní i vnitřní straně. O zhruba 24 % dráž vyjdou okna, která na jedné straně mají barevný dekor. Ještě dražší, o asi 34 %, jsou ta, jež jsou barevná na obou stranách.

9. Montáž a zednické zapravení

Cenu při výměně oken neurčuje jen samotná koupě okna, ale musíte také počítat s náklady za demontáž starého okna a jeho recyklaci, montáž nového okna a zednické zapravení (například po širokých kastlových oknech bude zapravení dražší).

Pokud byste chtěli ušetřit, můžete si okna namontovat sami. To je pak nejefektivnější koupit skladová okna, která bývají ihned k odběru a nemusí vás tak při výměně nic zdržovat. Při montáži vlastními silami ale buďte pečliví. Abyste pak totiž neměli osmikomorové okno s trojsklem, které bude mít výborné izolační vlastnosti, ale kvůli špatnému usazení, vám teplo bude unikat škvírami.

10. Příslušenství

Ve většině případů si lidé při výměně oken také pořizují vnitřní a venkovní parapety, takže také s touto položkou je potřeba při ceně počítat. Stejně tak je nutné brát v potaz, zda si budete dávat do oken sítě proti hmyzu či žaluzie.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

1 komentář

  1. Dobrý den, s článkem určitě souhlasím, jen bych ještě dodal, že pokud chcete okna opravdu kvalitní, dbejte na to aby byla zhotovena z profilu třídy „A“, ten je nejtlustší. Také požadujte to, aby okna byla zhotovena z prvoplastu, ten lépe drží ve svárech. Jelikož je na trhu mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit, chtějte pokaždé znát původ oken. Všechny tyto mnou řečené informace si nechejte zapsat do kupní smlouvy, předejte tím případným nepříjemnostem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno