hypotéky a nový OZ

Nový občanský zákoník, který je v platnosti teprve od ledna letošního roku, zavádí do českého práva několik novinek. Ty mohou mít vliv i na hypoteční úvěr.

Důležitou novinkou je, že se změnilo chápání staveb. Ty se od Nového roku 2014 stávají součástí pozemků, na kterých stojí. Oproti zažité praxi se již nebudou zapisovat samostatně do katastru nemovitostí, ale sloučí se do jedné nemovitosti. Jestliže jste si postavili dům na pozemku, který vám nepatří, získáváte automaticky předkupní právo na pozemek. Totéž platí i pro majitele pozemku, který tak získává možnost předkupního práva na stavbu, která mu stojí na parcele.

Pro sjednání hypotéky je důležité vědět, že není možné zastavit stavbu, která stojí na cizím pozemku. Tento údaj se nemile dotkne těch, kteří zvažují hypotéku. Řešení je přitom relativně snadné. Stačí sjednat smlouvu o právu stavby anebo sjednocení vlastnictví.

Právo stavby uděluje majitel pozemku a má platnost na 99 let. Zapisuje se do katastru nemovitostí, takže je možné stavbu převést, dědit nebo zatížit zástavním právem. To je klíčové pro sjednání hypotéky, neboť banka půjčuje peníze jen tehdy, má-li černé na bílém, že je financovaná nemovitost zastavěná v její prospěch.

Pozor si musí dát i manželé, kteří společně staví dům na pozemku patřící jednomu z nich. Jakmile bude stavba postavena, stává se majetkem obou manželů v režimu společného jmění manželů.

Kladem je, že se úprava nového občanského zákoníku vztahuje pouze na smluvní vztahy uzavřené od začátku letošního roku. Jakékoliv smlouvy uzavřené před 1. 1. 2014 se řídí dosavadními právními předpisy. Existuje však několik výjimek, které se řídí podle nových pravidel. Podnájemníci se například musí řídit novým pravidly, byť jejich nájemní smlouva je staršího data.

PARTNER: logo hypoteční banka

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]

Zdroj: Foto shutterstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno