hypotéky

V České republice zažíváme nejdelší období, kdy je hypotéka nejlevnější v historii a dá se říct, že ke konci roku 2012 úroky stále klesají.

Již od září minulého roku je průměrná sazba pod 4%, což se dělo naposledy v roce 2005. Od září 2012 hypotéky zlevnily tak, že úroky i s fixními sazbami spadly v převážné části bank i pod 3%. Bezesporu hlavním důvodem tohoto konání je snížení repo sazby ČNB na 0,25%, která tak učinila v září 2012.

Skupina TPA Horwath provedla v říjnu výzkum, ve kterém porovnala hypoteční sazby v zemích střední a východní Evropy. Z průzkumu vyplývá, že v současné době jsou nejvýhodnější sazby v Rakousku a v České republice naopak nejvyšší sazby má Maďarsko Rozdíl mezi nejnižšími a nejvyššími sazbami činí v průměru cca 7 – 8 procentních bodů.

Pro potencionálního kupce tedy nastává nejlepší doba, kdy si může dopomoci k vlastnímu bydlení. Nahrává tomu nejen rekordně výhodná hypotéka, ale i nízké ceny bytů. Odborníci v dlouhodobém horizontu neočekávají výraznější poklesy (pokud ovšem nedojde k nějakému zásadnímu ekonomickému zvratu). Je sice pravda že již na začátku roku 2012 všichni očekávali, že ceny nových bytů spadli až na úplné dno, a i přesto došlo v průběhu roku 2012 k dalšímu mírnému poklesu. Poslední měsíce ale ukazují, že ceny se již poměrně stabilizovaly.

Na pokles ceny bytů má ohromný vliv strach lidí z krize, z toho se zadlužit či nejistota v zaměstnání. Proto vzniká převaha nabídky nad poptávkou. Proto jsou developeři u nových bytů poskytnout i velké slevy, aby se zbavili postavených bytů. A logicky tím padají ceny i u starých bytů. Zatímco ještě před lety bylo běžné, že v novostavbě byly byty rozprodány ještě před dokončením, dnes je běžné, že spousty nových dostavených objektů je prázdných.

Je s podivem, že takto výhodné podmínky lidi do bank nelákají. Počty sjednaných hypoték například v září 2012 oproti srpnu 2012 poklesly. Přitom od začátku roku počty značně rostly (a to se úroky blížily teprve k cca 3,6%). Celkové objemy dosáhly v září 8,7 miliard korun, což je přibližně o 1,5 miliardy méně jak v srpnu. A hypotéku si sjednalo 5 302 klientů oproti 6 164 v srpnu. Letošní srpen byl tedy opravdu silný.

Vývoj hypotečního trhu může být i nadále zajímavý. Vzhledem ke konkurenci mezi bankami mohou jít banky s úroky ještě dolů a na lepší úroky mohou dosáhnout i ti, kdo si půjčí víc. Například Hypoteční banka pod názvem Australská hypotéka nabízí slevu z úroku dle výše půjčky. Slevy se pohybují od 0,2 do 0,4% a konkrétní slevu lze vypočítat s využitím hypoteční kalkulačky.

V následujícím roce můžeme očekávat minimálně stejnou výši úrokových sazeb, ČNB ani banky se ke zdražování nechystají. Začíná se také oživovat realitní trh. Kupující poznali, že období nejistoty spojené s hospodářskou recesí a hrozbou nezaměstnanosti může pominout a ceny nemovitostí jsou momentálně na svém minimu. Výhodné úrokové sazby budou hojně využívané také k refinancování hypoték aktuální pro klienty, kteří již hypotéku mají a končí jim doba fixace.

Kalkulátor hypotéky si můžete najít na každé stránce banky poskytující hypotéky a pomůže Vám zorientovat se v nabídce.

PARTNER:

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno