Máme před Vánoci a jako každý rok si určitě každý rodič láme hlavu nad tím, čím udělat radost svým potomkům. Nejednou slýcháme „maminko, já bych chtěl pejska nebo aspoň kočičku“. Chceme ratolesti udělat radost, ale víme, že času je nedostatek a takový závazek jako je pejsek či kočka je nad rámec našich časových možností.

Potkan, křeček, morče se zatoulá, rozhryže kabely…připomíná nám myš, bojíme se nepořádku z pilin. Jak to udělat aby rodič zůstal v klidu a dítko mělo radost? Ideálním kompromisem jsou rybičky!

Nejenže bude doma živé zvířátko, o které se děti budou muset starat, ale i v interiéru nám udělá hezky dekorované akvárium parádu.

Akvárium pro začátečníky

Pro ty, kteří nemají moc zkušeností s akvaristikou je do začátku nejjednodušší pořídit si celý akvarijní set. Nabídka je nespočetná. Od velikosti akvária po barvu krytu.

Takový akvarijní set z pravidla obsahuje akvárium (velikost je na našem uvážení), plastový osvětlovací kryt, vnitřní filtr, topení s termostatem a teploměr.

S takovou výbavou už stačí jen napustit vodu a koupit rybičky.

Aby akvárium sloužilo i jako příjemná dekorace v bytě, je nutné si vyhrát i s prostředním uvnitř. Zpravidla se na zadní část akvária dává pozadí. Na výběr jsou různé dekory z různých materiálů – skály, kořeny, kůra to vše 3D, nebo jen foto pozadí, kde se meze nekladou už téměř žádné, záleží jen na vkusu.

Na dno můžeme použít různě barevné písky, drtě, kamínky nebo větší dekorační kameny, které poslouží rybkám jako přirozené útočiště. Moc hezky vypadají impregnované kořeny a vodní rostlinky. S výběrem poradí v každé dobré prodejně.

Akvárium pro zkušenější

Jestliže si z akvarijních setů nevybereme a chceme o celém konceptu lépe popřemýšlet, nebo už máme s chováním rybiček nějaké zkušenosti, můžeme začít úplně od začátku.

Základem je akvárium jako takové. Pokud si ho nenecháme udělat na zakázku, v lepších prodejnách jsou na výběr klasické rovné nebo vypouklé, kulaté, rohové, šestiúhelníkové či zkosené. Zde je vhodné zakoupit i základnu – většinou z platu, která zabezpečí větší stabilitu akvaria.

Abychom nenaháněli rybičky po podlaze, měli-bychom zakoupit i kryt. Plastový či hliníkový ideálně s otvorem pro krmení.

Další vybavení akvaria

Osvětlení pro akvária je bezpodmínečně nutné. Jednak je osvětlení z hlediska efektu,  přirozené pro pohled. Jednak je nutnou součástí pro samotné rostlinky, které jsou právě proto schopny fotosyntézy. Akvarijní rybky toto osvětlení potřebují k životu. Žádný z nás se odborníkem nenarodil, ale už na základní škole jsem se na hodinách biologie učili, že právě díky světlu vznikají vhodné podmínky pro život člověka. To samé platí i v případě rostlin a živočichů.

Další důležitou součástí je filtr do akvária. Jak rostlinky tak rybky v akváriu jej přímo k životu nepotřebuji. Jeho účelem je udržení čistoty vody, nakolik je zde produkováno množství odpadů jak ze zbytku krmiva tak odpadů z přirozeného vylučování živočichů. Samotné akvárium nemá samočistící proces, jako je tomu například v rybníku nebo řece.

Teplota vody je pro obyvatele tropického akvária jedním z nejdůležitějších faktorů.

Topení pro akvária jsou součásti každého akvária  a mají důležitou funkci pro život ve správných podmínkách: Je možné volit mezi topením s termostatem, nebo bez termostatu.

Topení bez termostatu nejsou právě nejvhodnější, topítko pro akvárium je nutné vybrat tak, aby mělo správný výkon, bohužel tento výkon není možné regulovat.

U topítek, které jsou s termostatem, je možné kdykoliv plynule měnit teplotu podle podmínek, které v té době potřebujeme. Navíc každé topítko z této kategorie většinou obsahuje i indikátor činnosti a podle toho můžeme snadno zjistit kdy se akvárium vytápí a kdy ne.

Po tom, co si budeme lámat hlavu a koumat jak to všechno k sobě zapojit a smontovat, nastane ta samá fáze jako při zakoupení celého akvarijního setu a to výběr dekorací a rostlinek.

Možná se zdá, jak je to všechno komplikované. Není to jen sklo a voda, jak si většina představuje. Ale když vše dáme dohromady čeká nás překrásná podívaná. Akváriu si můžeme upravit libovolně, zvolením vhodné dekorace do akvária.

Jak vám řekne nejeden akvarista. Proč mít doma televizi, když máme akvárko.

PARTNER: 

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno