Podlahy

Vybrat tu správnou podlahu nemusí být právě snadné. S dnešní bohatou nabídkou plnou vzorů, materiálů a barev se nám může snadno zamotat hlava. Co je IN a co OUT se mění téměř každý rok. Ale když už investujete nemalou částku do nové podlahy, měli bychom s ní být spokojeni víc jak jednu sezonu.

Taková podlaha vyžaduje nejen výrobu z kvalitních a trvanlivých materiálů ale především dobré základy. Je trestuhodné položit krásnou dřevěnou podlahu na základ horší jak polní cesta v Horní-Dolní. Proto je třeba nejprve větší či menší úprava podlahové plochy v dané místnosti. Je vhodné k těmto úpravám přizvat kvalifikovanou firmu, jejíž vyškolení zaměstnanci vše důkladně naplánují a provedou.

Když už jsme převrátili dům vzhůru nohama je dobré zauvažovat nad podlahovým vytápěním. Jeho hlavní výhody jsou:

 • Rovnoměrné rozložení stálé teploty v místnostech ve všech výškových hladinách
 • Bezprašnost prostředí – nevíří prach v místnosti cirkulací vzduchu
 • Úspory nákladů na vytápění – vytápí se na nižší teplotu
 • Chladný vzduch v místnosti – lépe se nám dýchá bez pociťovaného chladu
 • Zdravotní důsledky – prospěšnost sálavého tepla pro zdraví osob
 • Maximálně využitá obytná plocha – v místnostech se obejdeme bez otopných těles
 • Estetické přínosy – v designovém návrhu interiéru nemusíme zakrývat radiátory a topidla

Jaký druh podlahového vytápění zvolíme je na poradě s odborníkem.

podlahové vytápění

Ne všechna vytápění se dají použít pod všechny krytiny. Máme tyto možnosti:

 • Teplovodní podlahové vytápěni
 • Teplovzdušné podlahové vytápění
 • Elektrické podlahové vytápění
 • Sálavé podlahové vytápění
 • Konvekční podlahové vytápění
 • Přímotopné podlahové vytápění
 • Akumulační podlahové vytápění

Kdo by si myslel, že tímto veškeré starosti končí, je na omylu. Nastává další zádrhel a to zvolit správný typ podlahy do dané místnosti.

Velký pozor bychom si měli dát při výběru krytiny v nejobývanějších a nejfrekventovanějších prostorech v domě jako je například vstupní místnost a kuchyně. Měli bychom myslet na budoucí údržbu a zatížení.

Krytina by měla být odolná proti špíně, neměla by klouzat a snadno se poškodit. Dobrou volbou je dřevěná podlaha z masivu, která má dobrou životnost, přirozeně hřeje a dokáže zútulnit domov. Musíme počítat že za kvalitu a hlavně masiv si připlatíme.

podlahy v domácnostiDřevěné parkety a vlysy jsou rovněž velmi vhodné. Většina zákazníků je volí kvůli nižší ceně oproti dřevěným masivním podlahám a menším nákladům na údržbu.

Možná nejlevnější variantou jsou laminátové podlahy. V dnešní době se dají zakoupit velmi kvalitní s životností srovnatelnou s dřevem. Existují v nespočetné škále barev.

Vinylové podlahy se hodí téměř všude. Podlaha je odolná, měkká a nenáročná na údržbu. Dokáže výborně imitovat nejrůznější přírodní materiály, a to nejen pohledově, ale i plasticky. Je vhodná i pro podlahové vytápění.

Tradiční linoleum zažívá po letech zatracení velký návrat. Především pro svoji praktičnost – příjemný povrch beze spár, odolnost proti otlaku nebo popálení a je velmi pružné.

Na sociální zařízení je bezesporu nejvhodnější dlažba (pod kterou vám 99 lidí ze 100 doporučí podlahové vytápění viz. výš)

Obývací místnost, dětské pokoje nebo ložnice nám dávají možností o trochu více.

Pokoje nejsou až tak moc frekventované a můžeme si dovolit zde položit koberec. V současné době se nejčastěji používá dělení podle materiálu, techniky výroby, provedení nášlapné plochy, způsobu pokládky a dělení podle barev a vzorů.

Kromě těchto základních dělení je možné setkat se s dalšími parametry koberců, jako je například jejich tloušťka, počet vrstev, druh integrované izolace apod.

V případně kobercových krytin je možností bezpočet – ať už chceme kusový – jen pod stolek, běhoun na chodbu pro dotvoření atmosféry nebo celoplošný. Na výběr je neskutečné množství barev, vzorů…záleží jen na naší fantazii. Jen pozor, aby nám vzor brzy nezevšedněl.Koberec by měl buď nenápadně splynout s interiérem a neodvádět pozornost od jiných dominantních prvků v něm, zvýraznit barevné doplňky interiéru anebo místnost opticky rozčlenit. Barva koberce umí účinně opticky pracovat s interiérem, ve kterém je položen. Světlá barva rozšiřuje malé prostory a dává vyniknout kráse nábytku, naopak sytá barva s výraznějšími vzory prostory opticky zmenšuje, ale zároveň zútulní. Majitelé zvířat často využívají sladění barvy koberce s barvou jejich srsti.

I při pokládce koberce je nutné se zamyslet nad stavem podlahy jako takové a zvážit vyrovnání.

Jak jsme již několikrát zmiňovali. Není nad to se poradit s profesionály. Vyhledat si firmu, ať už podle referencí od známých nebo internetu. Nevyplatí se řídit se jen podle cen. Důležité je dlouholeté působení firmy!

Ať už venku nebo doma…je fajn vědět kam a na co šlapeme.

PARTNER: Podlahy koberce logo

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno