úspora v domácnosti

Každý měsíc nám chodí vyúčtování za spotřebu elektřiny, vody, či plynu. Jen málokdo z nás ale přesně ví, co vyúčtovaná částka skutečně obsahuje. Které spotřebiče se na ní nejvíce podílejí? Jaký životní styl je na spotřebu elektřiny, nebo vody nejvíce nákladný? Pokud chcete najít spotřebiče a denní činnosti, které mají na fakturované částce největší podíl, je potřeba se pozorně podívat na jednotlivé položky své domácnosti a zjistit jejich skutečnou spotřebu.

To lze několika způsoby. Můžete vést několik měsíců různé způsoby života, a sledovat, jak se mění spotřeba elektřiny, vody a plynu. Jeden měsíc můžete omezeně prát, a sledovat, zda to mělo vliv na množství spotřebované vody a elektřiny. Další měsíc zase upravíte způsob přípravy jídla, a omezíte pečení v elektrické troubě. Nebo vypnete všechny spotřebiče, které mají režim Stand-by, a jsou tak vlastně jen v režimu permanentního spánku.

Tento způsob je ale zdlouhavý a nemusí být vůbec přesný. Proto jsou další dva způsoby, jak zjistit největší žrouty energií ve Vaší domácnosti, snadněji. Jedním z nich je možnost zapůjčení přístroje na měření spotřeby elektrické energie. Tento malý, a na ovládání velice jednoduchý přístroj, zapůjčují svým klientům zdarma dodavatelé elektrické energie, a též některé obchody s elektronikou. Přístroj vypadá jako malá rozdvojka. Zasunete ho do zásuvky, a připojíte k němu měřený přístroj. Rychle a snadno získáte data o příkonu konkrétního spotřebiče. Obecně platí, že čím je spotřebič starší, tím stoupá jeho spotřeba. Už dávno nemusí platit údaje, uvedené na jeho energetickém štítku. Snadno tak vystopujete energeticky nejnáročnější členy své domácnosti.

Průtok vody do Vaší domácnosti, nebo spotřebu plynu, si můžete nechat též překontrolovat. Ale zde bohužel nebude měření tolik přesné, neboť se provádí v místě přívodu vody nebo plynu do bytu. Lze tak snadno zjistit, zda nedochází k úniku cestou (např. netěsnící potrubí vedoucí od přípojky do bytu), ale nedozvíte se již, kolik vody přesně spotřebuje Vaše pračka, nebo myčka, čí kolik plynu spotřebovalo topení, a kolik sporák.

Poslední variantou, jak zjistit spotřebu energií ve Vaší domácnosti, jsou internetové kalkulačky. Na nich si můžete vypočítat, jakou spotřebu plynu, elektřiny, nebo vody má Vaše domácnost. Zadáte požadované parametry výpočtu, například, zda používáte plyn pouze na topení, nebo i na vaření, či na ohřev vody, a z jakého jste kraje. Ke zjištění spotřeby vody zadáte údaje o svém životním stylu. Například, zda se raději koupete, nebo sprchujete. Jak často perete, jestli máte zahradu, kterou zaléváte, či zda myjete nádobí v ručně, nebo v myčce. Dobře propracované kalkulačky Vám mohou zároveň porovnat Vaši současnou spotřebu v cenových nabídkách různých dodavatelů. Můžete se tak rozhodnout, jestli změníte svůj styl života, a omezíte se ve využívání vody a plynu, nebo pro Vás bude cenově výhodnější změnit dodavatele.

Kalkulačka elektřiny je přesnější, protože dokáže pracovat s údaji o příkonu a způsobu využívání jednotlivých domácích spotřebičů. K výpočtu je potřeba znát příkon daného spotřebiče, a přibližnou dobu, po kterou ho každý den využíváte. Dále zadáte kraj, ve kterém žijete, a energetický tarif, který využíváte.

Mezi dobré kalkulačky spotřeby elektřiny patří například: http://www.elektrina.cz/za-co-utracite. Když budete vědět, které položky Vaší domácnosti Vás stojí nejvíce, můžete tak snadno spotřebu upravit, a snížit si tak výdaje za energie o zajímavé částky. Další úspory můžete dosáhnout změnou dodavatele elektřiny!

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno