Kachlová kamna
kachlová kamna

Většina z nás kachlová kamna považuje pouze za výbavu honosných zámeckých pokojů a chudých roubených chaloupek. Zatímco na zámcích sloužila jako esteticky vyhlížející zdroj tepla, ve vesnických obydlích se na nich vařilo, peklo i spalo. I my ale v moderní době můžeme vylepšit svoje bydlení kachlovými kamny nebo sporákem. Má to hned několik výhod a vložené úsilí určitě stojí za to.

Podle plánovaného využití stavíme buď kachlová kamna nebo kachlový sporák.

Kachlová kamna

Velkou výhodou kachlových kamen je sálavý princip tepla. Do správně postavených kamen stačí přiložit jednou za 12 hodin, tedy dvakrát denně. Provoz takových kamen je proto velmi úsporný a to nejen díky nižší spotřebě paliva, ale také nízkým nárokům na obsluhu a servis. Dalšími výhodami kachlových kamen je jejich dlouhá životnost a možnost výběru designu, díky kterému se dají zakomponovat do všech interiérů od tradičních chalup až po moderní bydlení. Jedinou nevýhodou je dlouhá doba roztápění, díky které kamna nejsou vhodná na příležitostné krátkodobé topení.

Kachlové sporáky

Kachlový sporák sám o sobě nelze využít jako primární zdroj vytápění. Lze na něm vařit, péct, sušit nebo ohřívat vodu. K topení lze ale použít v kombinaci s kachlovými kamny. Přikládá se do něj častěji menší množství paliva. Velmi oblíbeným prvkem kachlového sporáku je zápecí. Jedná se o prostor nad topeništěm, který může sloužit k odpočinku i spánku tak, jak to známe z pohádek a starých filmů.

Stavba kamen

V případě, že pro kamna rozhodneme, máme několik možností. Nejjednodušší je zakoupit si už postavená malá kachlová kamna. Jejich cena se pohybuje od 30 000 Kč. Hodí se například do bytů nebo menších chat.

Můžeme si také nechat kachlová kamna nebo sporák postavit specializovanou firmou na zakázku. Za sporák zaplatíme zhruba 150 000 Kč, za stavbu kachlových kamen nejméně 200 000 Kč. Při počítání vstupních nákladů nesmíme zapomenout, že se snadno vyváží dlouhou životností a nízkými provozními nároky.

Poslední možností je postavit si kamna svépomocí. Tuto možnost je ale nutné dobře zvážit. Stavba kamen je časově velice náročná činnost a finanční úspora proti zakázkové výrobě dosahuje pouze 30%. Nesmíme také opominout nutnost řídit se právními předpisy a normami. Existují firmy, které vám se stavbou pomohou formou odborných kontrol a konzultací.

Ať už se rozhodnete si kamna nechat postavit nebo se do stavby pustíte sami, věřte, že získáte dominantní prvek vašeho bydlení, který vám pomůže vytvořit opravdový pocit domova.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno