aa
Jste zde:  / Finance a pojištění / Pojištění / Jak pojistit byt určený k pronájmu?

Jak pojistit byt určený k pronájmu?

Jak pojistit byt určený k pronájmu?

Pronájem bytu je z hlediska pojištění problematický, jelikož pojištěnou nemovitost většinou obývá cizí osoba bez příbuzenského vztahu k pronajímateli. Situaci navíc komplikuje fakt, že část vybavení vlastní pronajímatel a část nájemce.

Jak pojistit pronájem z hlediska majitele nemovitosti, aby v případě nešťastných událostí nebyl nikdo poškozen?

 

Dvě pojištění domácnosti?

Zákon bohužel neumožňuje čerpat pojistné plnění ze dvou smluv na jednu domácnost. To znamená, že v případě vloupání či požáru dostane odškodnění od pojišťovny pouze jeden z nich. Pro pronajímatele je obecně výhodnější, aby smlouvu o pojištění domácnosti sjednal nájemce. V tomto případě budou pojištěny věci jak nájemníka, tak pronajímatele. Před tímto krokem je však nutné přesně v nájemní smlouvě vymezit, co je majetek vlastníka a co nájemníka.

Pokud by pronajímatel postupoval obráceně, budou fakticky pojištěné pouze věci v jeho vlastnictví. Navíc, většina pojišťoven zjišťuje, zda žadatel nemovitost pravidelně využívá. Pokud majitel nesdílí s nájemcem domácnost, bude roční částka za pojištění mnohem vyšší, než kdyby ji uzavřel nájemník sám.

A jak s pojištěním odpovědnosti?

Za škody, při kterých dojde k újmě na majetku pronajímatele či třetí osoby, je ze zákona odpovědný nájemník, proto je v jeho vlastním zájmu sjednání vlastního pojištění odpovědnosti. Typickým případem je vytopení bytu z důvodu prasklé hadičky u záchodu/pračky/myčky, které většinou nejvíce odnese níže položený soused.

Pojištění odpovědnosti z občanského života není příliš nákladné. Pojištění průměrného bytu se počítá na stovky ročně (průměrně 600 Kč), což je v porovnání s možnými škodami marginální náklad.

Pojištění odpovědnosti je pro pronajímatele důležité i v situaci, kdy je jeho byt delší dobu prázdný. Bez nájemníka totiž za škody odpovídá jen a jen majitel, proto je toto pojištění vhodné dublovat, jelikož si majitel nemůže být nikdy jistý, že u něj nezačne hořet pouhý den po vystěhování nájemníka. Jak se říká, náhoda je blbec a nepojištěný je blbcem tuplovaným.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

1 Komentář

Do komentářů je zakázané vkládat URL adresy jiných webů. Pro propagaci Vaši firmy si můžete zakoupit textový odkaz uvedený výše, který bude kvalitní zpětnou vazbou pro Váš web.

  • Míla

    / Odpovědět

    V případě životního pojištění jde o dlouhodobý produkt, zpravidla na několik desítek let, proto je opravdu nutné pečlivě vybírat a neuzavírat smlouvu bezhlavě. V současnosti existuje na trhu řada pojišťoven nabízejících různé typy životních pojistek.

KOMENTOVAT PŘÍSPĚVEK

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny. Do komentářů je zakázané vkládat URL adresy. Komentář bude automaticky upravený. ( povinné )

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení