motorova pila

Spolehlivá a kvalitní motorová pila nebývá zrovna levnou záležitostí, proto rozhodně není radno podcenit údržbu, aby byla zachována její funkčnost a dlouhá životnost.

Investujte také do kvalitních náhradních dílů na motorové pily. K údržbě pily nepotřebujete žádné speciální vybavení, postačí klíč na svíčky, pilník s pomocným vodítkem a maznice. K čištění je praktický technický benzin a štěteček.

Menší, nenáročnou údržbu je vhodné provádět před každým řezáním i po něm. Před řezáním vždy zkontrolujte napnutí řetězu a množství oleje v nádrži. V případě delšího řezání nezapomeňte olej dolévat. A nyní se zaměřme na části, které je třeba čas od času zkontrolovat.

Řetěz

Nejčastějším problémem déle používaných motorových pil je povolený řetěz, neodborně nabroušené zuby a také znečištěný vzduchový filtr nebo ucpaná drážka lišty. Taková pila má nejen nižší výkon, ale zároveň je manipulace s ní nebezpečná a zvyšují se také náklady na provoz. Řetěz napněte pomocí napínacího šroubu, který se nachází mezi lištou a opěrkou. S řetězem by se mělo dát volně pohnout, ale z vodicí drážky by se měl povysunout pouze minimálně.

Lišta

Zvýšenou pozornost věnujte liště. Po povolení ji zbavte větších nečistot, vodicí drážku lze vyčistit pomocí dřívka, nikoli kovovým předmětem. Do drážky poté naneste technický benzin a odstraňte zbývající drobné nečistoty. V případě potřeby za pomoci jemného pilníku zbavte lištu otřepů, které vznikají například v důsledku příliš napnutého řetězu. Lištu po dokončení údržby vždy nasaďte opačně, aby se opotřebovávala rovnoměrně.

Řetězka, hnací zuby a spojka

K řetězce, která zajišťuje přenos pohybu motoru na řetěz, se dostanete po odstranění lišty. Díky tomu lze zbavit mechanické nečistoty z té části pily, která je schovaná pod krytem. Odstraňte závlačku a sejměte řetězku. Hnací zuby, okolí řetězky a spojky očistěte.

Mazací kanálek

Mazací kanálek, díky němuž je do lišty a pod zuby řetězu vháněn olej, vyčistěte pomocí dřívka a štětečku.

Zapalovací svíčka

Občasnou kontrolu si zaslouží také zapalovací svíčka, na které by neměl být patrný černý povlak, což značí špatné spalování, například z důvodu špatně mísené směsi oleje a benzínu, častých startů za studena nebo znečištěného vzduchového filtru.

Vzduchový filtr

Potřeba je zkontrolovat i vzduchový filtr u spalovacích motorů. Filtr by měl být snadno přístupný pod krytem. Plastový filtr lze snadno umýt, filtr z netkaných textilií je možné vyprat, nasávací otvor vytřete. Filtr musí dobře sedět a na místo jej vraťte dokonale suchý, aby do motoru nevnikla vlhkost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno