stavební spoření

Stále velké oblibě se ve většině českých domácností těší stavební spoření. Často uzavírají smlouvy rodiče i pro své děti, protože jsou si vědomi toho, že pravidelným ukládáním menších částek mohou vytvořit zajímavou sumu, která spolu s úvěrem umožní pořídit první bydlení v okamžiku, kdy se potomek bude chtít osamostatnit.

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého si lidé pořizují stavební spoření i proto, že funguje jako rezerva včetně možnosti úvěru k vlastní nemovitosti a že ve srovnání s jinými investicemi je téměř bezrizikové. Stavební spoření je z dlouhodobého hlediska bezpečné a z finančních produktů pro drobné střadatele nejvýhodnější.

Rodiče se často ptají, zda je stavební spoření vhodné pro jejich děti a k čemu se dá využít. Smlouvu mohou zákonní zástupci uzavřít hned po narození dítěte až do dne před osmnáctými narozeninami. Vázací období je 6 let, za tu dobu se vytvoří částka, kterou lze využít třeba na nový pokojíček pro školáka. V případě, že se smlouva uzavře pro třináctiletého dospívajícího, po jejím skončení bude mít naspořeno na náklady vysokoškolského studia. Nebo se může dospělý potomek osamostatnit a nastřádaných prostředků s úvěrem využít k pořízení vlastní garsonky.

Další dotazy se týkají toho, zda může mít rodina smlouvu o stavebním spoření pro každého svého člena. Odpověď zní ano. Čtyřčlenná rodina může mít čtyři smlouvy a čerpá čtyřikrát státní podporu. Pokud bude rodina měsíčně spořit dohromady sedm tisíc korun, získá ročně dvanáct tisíc korun od státu. Může se přihodit, že bude chtít rodina pořídit nové bydlení dříve, než uplyne šest let. V takové situaci může využít některý z úvěrů k překlenutí období, které zbývá.

Stavební spoření pro děti má ještě několik dalších výhod navíc. Do konce března běží v ČMSS akce pro nově uzavřené smlouvy, kdy je možné získat až tisícikorunovou prémii, 7 let vedení účtu zdarma, pokud uzavře rodič smlouvu pro dítě i pro sebe. Na druhou stranu s uspořenými prostředky nemůže rodič nakládat zcela svobodně. Pro případ rozvodu, úmrtí v rodině jsou tu přísná pravidla, která chrání finance patřící dítěti. S Kartou klienta můžete pro své malé děti nakupovat hračky, knihy, časopisy s výraznými slevami, 20% na produkty Chicco, Lego, Albatros a další.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]

Zdroj: Foto: shutterstock


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno