jak vypěstovat palmy ze semen

Palmy jsou pro nás většinou symbolem exotiky a pohody na pláži nebo na dovolené. Jsou to nádherné monumentální rostliny a jako pokojové rostliny jsou velice dekorativním doplňkem bytu. V letních měsících můžete umístit palmy také na balkon či zahradu a nebo si můžete pořídit dokonce i mrazuvzdornou palmu. Vzrostlou palmu na zahradě Vám pak bude závidět nejeden soused. O to lepší pocit budete mít z vědomí, že tu krásu jste si vypěstovali sami ze semínka.

Málokdo ví, že palmy jsou pro svou krásu považovány za královny rostlinné říše nebo že palmy byly na světě dříve než člověk a že jsou palmy označovány za nejužitečnější stromy na světě. Z palem se totiž získává kokosový nebo palmový olej, datle, ratan a mnohé další suroviny.

Také se říká, že člověk milující palmy signalizuje otevřenost světu, je velkorysý a citlivý ke všemu krásnému.

Sortiment vzrostlých palem v květinářstvích je velmi chudý, takže se určitě vyplatí vypěstovat si vlastní rostliny ze semínek, kde máme výběr druhů mnohem větší. Z pestré palety barev a tvarů listů nabízených palem ze semínek si vybere skutečně každý.

Vybrat si můžeme ze 190 palmových rodů z jediné čeledi arekovitých. Pak také existují rostliny palmám velmi podobné, například cykasy nebo pandány.

Ze semínka si můžeme vypěstovat například palmu královskou, čínskou, trpasličí, vánoční, stříbrnou , madagaskarskou, lahvovou nebo také mrazuvzdornou washingtonii.

Pěstování palem ze semen

Palmy mají rády teplo, a proto je vhodné jim zajistit dostatečný přiliv slunečního svitu. Bez problémů snášejí suchý vzduch v současných bytech a nevadí jim ani nepravidelná zálivka. Jejich pěstování je v létě závislé na vydatné zálivce, v zimě naopak postačuje zálivka minimální. Semena palem jsou velmi tvrdá. Proto je nutné vnější slupku oloupat, nebo alespoň mechanicky narušit. Semena poté ještě máčíme 4-5 dní ve vodě o pokojové teplotě. Teprve potom jsou připravena k výsevu. Semena nesmíme sázet příliš hluboko pod substrát, který by měla tvořit rašelina a písek v poměru 1:1. Květináč postavíme na světlé místo (bez přímého slunečního záření) a mírně zaléváme. Teplota pro pěstování by se měla pohybovat mezi 25-28°C.

PARTNER: Osiva semena prodej

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno