Blog magazín o bydlení a zahradě
Jste zde:  / Finance a pojištění / Nechcete platit v důchodu nájem? Investujte do nemovitosti

Nechcete platit v důchodu nájem? Investujte do nemovitosti

hypotéky chytry honza

Někteří lidé si často raději koupí byt jako zabezpečení na stáří, než aby spoléhali na stát či si spořili jinou formou. Hypotéka je vlastně forma dlouhodobého spoření. Je to sice závazek, ale bez placení nájmu bydlet také nebudete.

Mnoho z nás uvažuje nad vlastní budoucností a vlastním bydlením, které je dnes dostupnější pro mnohem více lidí než dříve. Dostupnost souvisí jak s poklesem cen nemovitostí za poslední roky, tak s poklesem úrokových sazeb u hypoték.

Proč se pro vlastní bydlení rozhodnout již nyní?

Od roku 2008 klesla cena nemovitostí dle údajů Českého statistického úřadu o 9,1 procenta. Po řadu let ceny hypoték stále klesaly a hovořilo se o novém historickém minimu, až průměrná úroková sazba hypoték v červnu minulého roku klesla na 2,95 procenta a dostala se tak na nejnižší hodnotu za celou dobu sledování ukazatele. I dnes jsou sazby stále ještě velice nízko.

Pro mnoho z nás je vlastní bydlení mnohem přijatelnější volba než placení nájmu, kdy nám ani po 20 letech nic patřit nebude. Jak to vypadá ve finančním vyjádření? Udělejme to raději na konkrétním příkladu.

hypotékyHypotéka vs. nájem

Hodnota bytu 2 500 000 Kč například v Praze odpovídá panelovému bytu 3+1. Měsíční čisté nájemné (bez poplatků) se v takovém bytě pohybuje na úrovni cca 10 000 Kč.

Hypotéka ve výši 2 500 000 Kč, úroková sazba 3 %, poplatek za zpracování 4 400 Kč, bez měsíčního poplatku, splatnost: 30 let. Celkem: 3 798 836 Kč. Nakonec tak máte vlastní bydlení v původní hodnotě 2 500 000 Kč, jehož hodnota se dá po 30 letech předpokládat výrazně vyšší.

Zdá se vám přeplacení hypotéky vysoké? Propočítejme si nájem.

Za 30 let zaplatíte, pokud by se nájem nezvyšoval: 30 × 120 000 Kč = 3 600 000 Kč. A nemáte nic, jste stále v nájmu. A to hovoříme o ideální situaci, kdy se nájem po celou dobu nezvyšoval. Nájem navíc musíte platit i ze starobního důchodu, jehož průměrná výše je nyní jen 10 970 Kč. Jste na stará kolena ochotni snížit výrazně svou životní úroveň a spoléhat se na starobní důchod od státu?

penzeJak se rozhodnout?

Nemovitost je investice do života a naší budoucnosti. Je to forma konzervativní investice, která je poměrně bezpečná a odolává inflaci. Výhodou nákupu nemovitosti nyní je fakt, že se nacházíme v dolní části cenového cyklu. Do budoucna tak můžete očekávat sice pomalejší, ale zato spolehlivý růst hodnoty vložených peněz.

Jste-li v produktivním věku, kdy vyděláváte a můžete splácet hypotéku místo placení nájmu, uvažujte vážně o hypotéce. V důchodu potom budete platit už jen poplatky za byt a nebudete nuceni snižovat svou životní úroveň.

Investujte do nemovitosti teď. Prvním krokem by mělo být porovnání nabídek hypoték jednotlivých bank na nezávislém on-line srovnávači chytryhonza.cz. Jedni jen sní o vlastním bydlení, druzí sny realizují. Kam se zařadíte vy?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení

mikroslužby