vyřízení hypotéky

Abyste při vyřizování hypotéky na financování stavby svého domu na nic nezapomněli, držte se našeho plánu.

1. Zkuste hypoteční kalkulačky

Než začnete obíhat banky, spočítejte si, jestli vám finanční možnosti dovolí utáhnout úvěr. Použijte webové hypoteční kalkulačky, které má na svých stránkách každá banka. Můžete si namodelovat různě dlouhou dobu splácení i výši splátek. Nezapomeňte zohlednit i všechny ostatní závazky, splátky dalších úvěrů či kreditních karet. Až budete žádat o úvěr, banka se na ně bude ptát. Myslete také na to, že vám musí zůstat peníze na běžný život i na rezervu.

2. Porovnejte více nabídek

Je možné, že banka vám nabídne jinou úrokovou sazbu i jinou výši splátek, než jaké jste si namodelovali. neuškodí navštívit pár bank a porovnat jejich nabídky. Nebo využijte služeb hypotečního makléře, který pomůže najít nejvýhodnější nabídku a vše vyřídí za vás. Jednak Vám to ušetří čas a opadnou starosti s vyřizováním a jednak jsou tyto služby zdarma, nakolik makléř je provizně oceněný bankou ve které budete úvěr čerpat.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

3. Připravte dokumenty

Banka bude požadovat různé dokumenty. Připravte si doklady pro prokázání totožnosti a potvrzení o příjmech a výdajích  (úvěrové smlouvy, ručitelské závazky). Zaměstnanci potvrdí příjmy ve mzdové účtárně. Banky vyžadují výpisy z účtu za poslední tři měsíce, podnikatel musí předložit daňová přiznání za poslední rok či dva. Nutné jsou i doklady k zastavované nemovitosti. Katastr nemovitostí na žádost zabezpečí výpis z katastru nemovitostí a snímek katastrální mapy. Do banky musíte přinést projektovou a stavební dokumentaci, stavební povolení nebo doklad o ohlášení. Dále smlouvu o dílo uzavřenou s dodavatelem, položkový rozpočet i časový harmonogram prací. Stavíte-li svépomoci, banka bude vyžadovat rozpočet, harmonogram i soupis svépomocně dělaných prací včetně jejich ocenění. Investujete – li do stavby i hotovost, připravte si o tom doklad.

4. Ptejte se na poplatky

Další z položek, která by vás měla zajímat, jsou poplatky za vyřízení úvěru, jeho čerpání i za vedení úvěrového účtu. Některé banky vyřídí hypotéku zdarma, jiné požadují až 30 tisíc korun. Také vedení účtu vám po dobu splácení hypotéky z kapes vytáhne několik desítek tisíc korun. Někde je zdarma, většinou se platí 150 až 200 korun měsíčně. Zjistěte také, kolik byste museli zaplatit za předčasné splacení či mimořádnou splátku.

5. Uvažujte o pojištění

Splácet budete i desítky let, proto je vhodné přemýšlet o pojištění. Budete – li chtít pojistit sebe, uzavřete rizikové životní pojištění. Banky vám také nabídnou pojištění schopnosti splácet. Pojistit se můžete proti pracovní neschopnosti i ztrátě zaměstnání. Po určitou dobu pak za vás splátky převezme pojišťovna.

6. Sepište žádost o úvěr

Pak je čas na sepsání žádosti o úvěr. V ní uvedete požadovanou výši úvěru, délku fixace úroků i jak dlouho chcete splácet. Využíváte – li služeb makléře, vyplňte žádost s ním. Ten se postará o další postup.

7. Podepište úvěrovou smlouvu

Bance bude schválení žádosti o úvěr trvat zhruba týden, výsledkem je úvěrová smlouva. Než ji podepíšete, pořádně ji prostudujte. Ptejte se na cokoliv, čemu nerozumíte. Když se vám něco nebude zdát, není problém ve smlouvě zohlednit úpravy. Po podpisu už za každou změnu budete platit.

8. Pojistěte dům, vyřešte zástavu

Budete muset ještě uzavřít pojištění na budoucí nemovitost. Banka s vámi taky sepíše zástavní smlouvu na pozemek, máte – li ho ve vlastnictví, či na rozestavěnou nemovitost nebo na jinou nemovitost, kterou budete za úvěr ručit. Následuje návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.

9. Čerpejte úvěr a splácejte

Banka při stavbě domu uvolňuje peníze po částech či podle aktuální zástavní hodnoty rozestavěné nemovitosti. Rostoucí zástavní hodnotu domu bance dokládáte aktualizovanými znaleckými posudky, případně protokoly o stavu stavby.

Foto: Shutterstock


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno