tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo si lidé pořizují zejména kvůli úspoře. Samotná koupě a instalace tepelného čerpadla ale něco stojí a taková vstupní investice je jistě k zamyšlení.

Tepelné čerpadlo se dlouhodobě řadí mezi nejlevnější zdroje tepla a při neustálém zdražování cen energií je jeho práce, respektive cena vytápění a ohřevu vody, čím dál tím výhodnější. Například oproti kondenzačnímu plynovému kotli ušetří tepelné čerpadlo skoro až polovinu ročních nákladů. U středně velkého rodinného domu s vytápěnou plochou okolo 200m2 a s tepelnou ztrátou do 10kW to znamená úsporu i 22 000,- Kč ročně.

Jak již bylo zmíněno, roční úspora provozních nákladů je jeden atribut a v drtivé většině důvod ke koupi tepelného čerpadla, druhým je pak počáteční investice do nákupu a montáže tepelného čerpadla a zde přichází rozhodování. Následující tabulka vychází z výše zmíněného porovnání kondenzačního plynového kotle a tepelného čerpadla země/voda od společnosti Tepelná čerpadla IVT a nabízí stručné porovnání:

Kondenzační plynový kotel 16kW Tepelné čerpadlo země/voda IVT GREENLINE HA C7
164 000,- Pořizovací cena 280 000,-
51 000,- Roční provozní náklady 29 000,-

Celý rozbor porovnání naleznete na: http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/priklad-instalace-v-rodinnem-dome-s-tepelnou-ztratou-10-kw.

Z uvedeného je zřejmé, že plynový kotel je o 116 000,- Kč levnější než tepelné čerpadlo, to ale přináší roční úsporu 22 000,- oproti plynovému kotli. Jednoduchým výpočtem tedy vyjde návratnost počáteční investice na 6 let. I tak jsou stále vedeny diskuse okolo cen tepelných čerpadel, zda se to opravdu vyplatí a proč investovat do značkového „drahého“ tepelného čerpadla, když jsou na trhu i levnější?

Je samozřejmě možné ušetřit už při koupi a vybrat si levné tepelné čerpadlo, jsou s tím ale spojena určitá rizika. Argumentem dodavatele levných tepelných čerpadel je cena a nikoli kvalita, negarantuje tedy výkon čerpadla ani profesionální montáž a servis. Velmi často ani nezmiňuje nutnost dokoupení dodatečných prvků jako jsou oběhová čerpadla, čidla, expanze, filtry, pojistné ventily a další. Dodavatel kvalitních „drahých“ tepelných čerpadel tyto prvky zahrnuje do kompletu čerpadla, garantuje jeho výkon a navíc nabízí profesionální montáž, prodlouženou záruku a spolehlivý servis.

Kupujete-li tepelné čerpadlo za účelem úspory financí, nespořte již při počáteční investici. Sledujte kvalitu, značkového výrobce, profesionální montáž, záruku, servisní podmínky a chtějte reference. Kvalitní tepelné čerpadlo vám může sloužit i přes 20 let a tehdy se vám počáteční investice ještě mnohonásobně vrátí.

PARTNER: ivt čerpadla

 

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno