osvětlení

Dokážeme vnímat přímé i nepřímé světlo, každé z nich má svůj účel a dohromady dodávají interiéru celistvé osvětlení. Ve většině místností si totiž nevystačíte pouze s jedním svítidlem.

Přímé světlo oslňuje

Když se řekne přímé osvětlení, možná si vybavíte dostatek světla. Naopak nepřímé ve vás vyvolá pocity nejistoty a ničení očí.

Přímé a intenzivní osvětlení vyzařuje teplo a přináší uklidňující pocit, z dlouhodobějšího hlediska je však pro náš zrak vhodnější nepřímé světlo. Důvodem je komfort očí. Jestliže je přímý zdroj světla nestíněný, bude nás oslňovat a unavovat naše oči.

Intenzivní světlo využijete třeba při vaření nebo soustředěné práci, ke čtení nebo odpočinku naopak potřebujete tlumenější osvětlení, které vám však stále poskytne dostatek potřebného světla.

Správné umístění nepřímého osvětlení

Nastavit svítidlo tak, aby zbytečně neoslňovalo, je jednoduché.

Stačí místo klasického nasměrování paprsků do středu místnosti rozmístit osvětlení tak, aby byly osvětleny stěny a strop. Světlo se od nich odrazí a vznikne tlumené a rozptýlené osvětlení, které nebude oslňovat vaše oči a vytvářet nepříjemné kontrastní stíny.

nepřímé led osvětlení

Nepřímé LED osvětlení můžete umístit třeba do podhledů stropu nebo výklenku. Takto krytá svítidla vám ale nepokryjí takové úhly, jako světla, která nejsou schovaná. Pokud uvažujete o podhledech a podobných řešeních osvětlení, poraďte se raději s odborníky, kolik svítidel o jaké intenzitě budete potřebovat.

Velký potenciál nepřímého osvětlení se snižuje v malých místnostech, kde jsou účinky rozptýleného světla výrazně nižší. Pokud se i přesto rozhodnete zařadit nepřímé osvětlení i do těchto prostor, připravte se na důkladné plánování, aby vše vyšlo přesně dle vašich představ.

Podívejte se na blog odborníků na kvalitní svítidla, kde najdete další světelné rady a tipy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno