aa
Jste zde:  / Byt a dům / Podstávkový dům Raspenava – muzeum tradice

Podstávkový dům Raspenava – muzeum tradice

os kolovra

Podstávkový dům v Raspenavě, prochází náročnou rekonstrukcí, přesto už dnes můžete navštívit a podívat se na krásu a tradici předků, doby nedávno minulé. Je to typ venkovského domu, kde přízemí tvoří roubená prostora a nad ní umístěné patro nebo střecha, která je nesena samostatnou konstrukcí – takzvanou podstávkou. Podstávku tvoří dřevěná konstrukce ze sloupů, která nese vyšší podlaží a střechu odděleně od přízemí. Tvoří ji svislé stojny se šikmými pásky a na nich vodorovné prahy a ližiny.

Snahu o záchranu historických podstávkových domů má ve svém úsilí a Občanské sdružení Kolovrat. Předseda tohoto sdružení pán Miroslav Baco a nadšená parta dalších klidí, se snaží o záchranu  historického a kulturního dědictví  v Libereckém kraji a zejména na Frýdlantsku. Jejich rekonstrukce podstávkového domu v Raspenavě se těší už druhému dni otevřených dveří, které bylo v roku 2011 a poslední z června roku 2012. Bohatou fotogalerii z této akce si můžete prohlédnout na jejich stránkách.

Nicméně tento podstávkový dům bude sloužit a provozovat i muzeum  a na neziskovém principu tak prezentovat veřejnosti místní dědictví v příhraniční oblasti.  V roce 2012 bylo v plánu v podkrovní části podstávkového domu v Raspenavě otevřít muzeum tradičního života na venkově , starých řemesel a zemědělství. Jelikož se rekonstrukce dosud nepodařila dokončit pro nedostatek financí,  se občanské sdružení Kolovrat snaží i nadále zpřístupnit veřejnosti muzeum a celý dům který prochází citlivou rekonstrukcí, po telefonické domluvě.

Celou historii podstávkového domu  č.p. 25 v Luhové ulici Raspenava, dřívější adresa: Mildenau 98 si můžete přečíst na stránkách občanského sdružení Kolovrat. Ve stručnosti se jedná o dům  z 2. poloviny 18. století  a byl obytným domem, patřícím pravděpodobně k Lomnickému mlýnu, ležícímu naproti přes silničku a k němuž se váže veškerá historie.

V případě, že jste nadšenci tohoto úsilí, máte společné myšlenky a nápady, občanské sdružení Kolovrat a jejich parta rádi přivítají jakoukoliv  pomoc. Kontaktovat je můžete na jejich stránkách.

Tento článek není reklamním PR článkem a byl zveřejněn na podporu neziskové organizace zdarma.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

KOMENTOVAT PŘÍSPĚVEK

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny. Do komentářů je zakázané vkládat URL adresy. Komentář bude automaticky upravený. ( povinné )

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Naše doporučení