domácí fínská sauna

Není sauna jako sauna. Rozhodnete-li se pro její zřízení ve vašem domě, je třeba se zamyslet, jakému typu saunování dáte přednost. Abychom to neměli jednoduché, existuje několik variant. Klasická sauna, tedy ta finská, nabízí procedury o teplotě od 72 do 90 stupňů Celsia. Horko? Tak to jste ještě nepobyli v té ruské, kde to dovedou rozpálit až na 110 stupňů. Vraťme se však do Evropy. Možná bude stačit technologie založená na principu infračerveného záření, která umožňuje pocení při teplotách nižších, zkráceně označovaná jako infrasauna. Zajímavá je i podoba v parním provedení, tedy sauna poněkud vlhčí, ale ta je dnes už překonaná.

Domácí saunu lehce smontujete i bez nářadí

Stačí zvolit miniaturní kout. Domácí sauna v tradiční finském pojetí, tedy zařízení pro dvě osoby, nepotřebuje mnoho. Navíc ji lehce smontujete a nainstalujete, dokonce bez použití nářadí. A věřte, že na trhu je takových miniatur opravdu mnoho. Většinou jsou vyráběná z kvalitního voňavého kanadského dřeva, opatřena dokonalými kamny. Na předehřátí stačí jen dvacet minut, abyste dosáhli teploty až devadesáti stupňů. To není vše. Během saunování si můžete regulovat vlhkost vzduchu poléváním lávových kamenů. A když přidáte do vody aroma, zazní labutí píseň.

Potíme se ve dvou až třech cyklech

Saunu máme. Víme my ale, jak ji správně brát? Odborníci tvrdí, že by pobyt v takovém zařízení měl probíhat ve dvou až třech cyklech, každý v délce trvání od deseti do patnácti minut. Po takovém pocení se má tělo zchladit ve studené vodě, nejlépe v bazénu, případně v našem skromném pojetí – pod sprchou. Mezi jednotlivými cykly je vhodný alespoň desetiminutový odpočinek, samozřejmě v místnosti s pokojovou teplotou. Tělo nesmí prochladnout. Také se musí dbát na pitný režim, vhodné jsou minerálky, nejlépe neslazené.

Psychická rovnováha stojí za to

Je vůbec sauna v době skvělých pilulek a jiných medicínských zázraků potřebná? Určitě ano. Je prokázáno, že její využívání má pozitivní vliv na zdraví člověka. A kdyby jen to. Její tradiční pojetí má blahodárné účinky. Z těla se odplavují nežádoucí škodlivé látky, odstraňují se problémy s dýchacími cestami, pobytem v horké komoře si dokonce pomůžete od onemocnění kožního charakteru. Navíc vám procedura osvěží tělo a mysl. A ta psychická rovnováha… Prostě tradice, která nemá chybu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno