Jste zde:  / Byt a dům / NEJNOVĚJŠÍ / Užitečné tipy, které vám pomohou při výběru krbových kamen

Užitečné tipy, které vám pomohou při výběru krbových kamen

krbová kamna

Důvěřuj, ale prověřuj – známé pořekadlo platí i při výběru krbových kamen. Vybrat si z široké nabídky na trhu není nic jednoduchého a samotný výběr si žádá dlouhou přípravu a zjišťování celé řady informací. Připravili jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, na co byste při výběru krbových kamen rozhodně neměli zapomenout.

4 otázky, na které musíte znát odpověď

Výběr krbových kamen rozhodně nepodceňte – nevybíráte jen doplněk vaší domácnosti, ale volíte si další zdroj tepla, který musí splňovat i určité funkční parametry. Proto si před samotným výběrem odpovězte na tyto čtyři otázky:

  • Jak velký prostor potřebuji krbovými kamny vytopit?
  • Jaký tah má komín, na který budou kamna napojená?
  • Jak velký je průměr kouřovodu?
  • Budou krbová kamna vytápět novostavbu nebo starší dům?

Pokud hledáte krbová kamna do starší chaty, chalupy nebo i rodinného domu, počítejte s tím, že budete potřebovat kamna o zhruba 2x větším výkonu, než kdybyste je vybírali do novostavby.

Jak zjistím potřebný výkon kamen?

kamna-krbovaOrientační výkon potřebný pro vytopení vaší domácnosti si dokážete spočítat pomocí jednoduchého vzorečku – přesné výpočty ale raději nechte na profesionálech, kteří vám určí přesný objem potřebného výkonu.

Určete si, které místnosti chcete krbovými kamny vytápět a poté spočítejte počet kubíků v těchto místnostech (1 kubík = 1 metr krychlový = užitná plocha krát výška stropu). K vyhřátí 20 m3 je potřeba 1 kW; pokud vám tedy vyšlo, že potřebujete vytopit 80 m3, vydělíte toto číslo 20 a získáte hodnotu potřebného výkonu.

Jaký typ krbových kamen vybrat?

Základním typem krbových kamen jsou ta klasická, která vytápí hlavně místnost, ve které jsou umístěná. Taková kamna fungují většinou jen jako doplňkové topení anebo se umisťují do menších prostor – třeba do chat, kde je jen jedna centrální místnost.
krbová kamnaRozšířenou variantou klasických kamen jsou krbová kamna s výměníkem, která jsou napojená na ústřední topení nebo třeba bojler. Díky rozvodům ohřáté vody z výměníku do topení si můžete příjemné teplo užívat ve všech místnostech. Krbová kamna s výměníkem se v dnešní době konstruují již v tak pokročilých parametrech a o tak velkém výkonu, že je lze bez problému používat i jako hlavní zdroj tepla. Velmi oblíbená jsou i kvůli ekonomické stránce, protože jsou levnější než plynové či elektrické topení a dokážou ušetřit podstatnou část financí.

Kamna na pelety jsou v současnosti jedním z nejmodernějších typů krbových kamen a oblíbené jsou i díky tomu, že fungují bez složitější obsluhy. Díky naprogramovanému režimu se totiž dokážou peletová kamna sama zapálit, regulovat vydávanou teplotu a dokonce si i automaticky přikládat díky velkému zásobníku.

[irp]

Dalším typem jsou krbová kamna s terciálním spalováním, která zajišťují zužitkování zbytkových hořlavých plynů ve spalovací komoře. Výhodou tohoto procesu je snižování obsahu škodlivin ve spalinách a zvyšování účinnosti kamen – takže i snižování nákladů na spotřebu paliva.

Učený z nebe nespadl, takže se klidně může stát, že i po přečtení desítek článků nebudete vědět, která krbová kamna vybrat. V tom případě neváhejte, podívejte se ještě na www.hede-kamna.cz a nechte si od zkušených profesionálů v oboru poradit, pro která kamna se rozhodnout.

logo Hede krbová kamna

 

Zdroj foto: hede-kamna.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Inzerce

Magazín Portál Bydlení je součástí médií provozovaných pod hlavičkou AZETmédia.

Máte zájem o reklamní plochu? Publikaci PR článku nebo zpětný odkaz?

Zde najdete všechny potřebné informace:

logo azetmédia

Práva vyhrazená

© 2011 - 2019 Portál bydlení
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Portal-bydleni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
RSS kanály serveru Portal-bydleni.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Portal-bydleni.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti není dovoleno.
Sdílení na sociálních sítích tím není dotčeno.

Informace

Stránky vytvořila a o jejich správu se stará společnost: 

logo levné stránky